YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayılar lıkır lıkır ballı süt içiyor
Ayılar lıkır lıkır ballı süt içiyor
18 Şubat 2010 19:43
Askerlerin bulduğu ayı yavruları Botan ve Zuzu ballı süt ile besleniyor

Siirt'in Eruh ilçesinde bulunduktan sonra Bursa'ya getirilen 'Botan' ve 'Zuzu' isimli boz ayılar ballı süt ile besleniyor. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde tedavi altına alınan ayılar, daha sonra Karacabey'deki Ova Korusu Ayı Barınağına gönderilecek.
 

Siirt'in Eruh ilçesinin Dağdöşü köyünde vatandaşlarca bulunduktan sonra jandarmaya teslim edilen 2 boz ayı, Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ömer Kamburoğlu ve mühendis Nevzat Amcalar tarafından Bursa'ya getirildi. Uçakların kabul etmemesi sebebiyle bin 750 kilometrelik karayoluyla Bursa'ya getirilen ayılar, UÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
 

Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, yaklaşık 15-20 günlük olan yavruların sık sık beslenmeleri gerektiğinden, bir süre hastanede kalacaklarını ifade etti. Aytuğ, ayıların daha sonra Karacabey'deki Ova Korusu Ayı Barınağına götürüleceklerini belirtti. Yavrulara verilen sütün laktozsuz olduğunu kaydeden Aytuğ, beslenmelerinin tam sağlanabilmesi amacıyla süte bal ve yumurta kattıklarına işaret etti.
 

Aytuğ, biri erkek biri dişi olan yavruların, biraz büyüdükten sonra bebeklere verilen meyve püresi gibi gıdalarla besleneceğini anlattı. Aytuğ, şöyle konuştu: "Karacabey'e götürdüğümüzde, oradaki küçük bölümde iki kardeş beraber kalacak. Daha sonra diğer yavruların yanına alacağız. Yavrulara çip takıldı. Genel muayeneleri yapıldı. Çok iyi durumdalar, bir problemleri yok. Bu yavruların anneleri olmadan doğada yaşamaları mümkün değil. Ayılar 2 yaşına kadar annelerine bağımlılar. Bu kadar küçük yavruların anneleri indeyken öldürülmüş olmalı."
 

Bu arada, Aytuğ, yavrulardan erkek olana Siirt'ten geçen Botan Çayı nedeniyle 'Botan', dişi olana ise 'Zuzu' adı verildiğini sözlerine ekledi.
CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler