YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM otoparkı ilk 3 saat ücretsiz!
AVM otoparkı ilk 3 saat ücretsiz!
01 Mart 2013 17:50
İstanbul'daki alışveriş merkezlerinin otoparkı ilk 3 saat ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içerisindeki tüm alışveriş merkezlerinin otoparklarının 0 - 3 saat arası ücretsiz olduğunu hatırlattı. Üç saatten sonra alınacak ücretin belediye komisyonunun kararına göre alınacağını belirten yetkililer, usulsüz ücret alan işletmelere 453 bin TL ceza kesildiğini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan alışveriş merkezlerinin araçlara otopark yeri ayırması 3194 sayılı İmar Kanunu'nun bir gereğidir. 30 Ocak 2007 tarihli UKOME kararına göre; iş merkezleri ve alışveriş merkezlerine gelen araçlardan ilk üç saate (0-3 saat) kadar ücret alınmamasına, ilk 3 saatten sonra alınabilecek ücretin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarife Komisyonu'nca belirlenen ücret oranında alınmasına karar verilmiştir." denildi.

Açıklamada, "Zabıta Dairesi Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’ne gelen şikayetler yönünde yapılan denetimlerde, alışveriş merkezlerinin büyük bir kısmının otoparklardan hiçbir ücret almadığı, bir kısmının UKOME kararına göre ücret aldığı, bir kısmının da UKOME kararına aykırı ücret aldıkları görülmektedir. İlgili UKOME kararına uymayan alışveriş merkezlerine 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 12. Maddesinin 4. Fıkrasına istinaden bugüne kadar otoparklarından 0-3 saat arası otopark ücreti alan alışveriş merkezlerine toplam: 453 bin 509 TL, 2013 yılı Ocak ayından bugüne ise 35 bin 211 TL idari para cezası tatbik edilmiştir." ifadelerine yer verildi.
 
CHA

Etiketler: , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler