YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Av yasağı balıkçıların yüzünü güldürdü
Av yasağı balıkçıların yüzünü güldürdü
14 Ağustos 2014 18:23
Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin, üreme döneminde avlanmasının yasaklanması balıkçıların yüzünü güldürdü.

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde üremek amacıyla tatlı sulara göç ettiği için avlanması yasaklanan inci kefali, binlerce ailenin geçim kaynağını oluşturuyor.

Van ve Bitlis valilikleri öncülüğünde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri ile güvenlik güçlerinin aldığı önlemler sayesinde bu yılki göçünü sorunsuz tamamlayan inci kefali, sayısındaki artışla balıkçıların yüzünü güldürüyor.

Yasağın bittiği tarihten itibaren göle açılan balıkçılar, avladıkları balıklarla dönüşe geçmenin mutluluğunu yaşıyor.

Van Gölü'nde 25 yıldır balıkçılık yapan Necmi Çelebier, avladığı balık miktarında bu yıl büyük artış yaşandığını belirterek, avlanma döneminde uygulanan yasağın balık neslini artırdığını söyledi.

"Bundan 18 sene önce Van Gölü'nde balık bitme noktasına gelmişti. Göle açıldığımda 3 kilogram balıkla döndüğüm günler olurdu" diyen Çelebier, şu anda ise avladığı kilolarca balıkla evine ekmek götürdüğünü ifade etti.

Çelebier, balığın neslinin korunmasına büyük emek veren YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'ya da katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler