YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atlarını gelin gibi süslüyorlar
Atlarını gelin gibi süslüyorlar
01 Mart 2013 14:35
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde donan gölde atlı kızak yaparak, yerli ve yabancı turistlerin güzel vakit geçirmesini sağlayan kızakçılar, atlarını birbirinden farklı takılarla güzelleştiriyor.

 

Ardahan'da, yüzeyi buz tutan gölde atlı kızaklarla turistleri gezdiren kızakçılar, işe başlamadan önce atlarını gelin gibi süslüyor.
 
Donan gölde atlı kızak yapan vatandaşlardan Tekin Akçay, ''İşe başlamadan önce yarım saat boyunca atın bakımını yapar, tımar eder, süslerini takarım. Atlı kızaklarımız şükürler olsun, artık Çıldır Gölü'nün sembolü haline geldiler. Bir dönemler kimse yoktu, kimseyi Çıldır Gölü'nün üzerinde bulamazdınız. Ama bugün çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi geliyor'' diye konuştu.
 
Süslemek için ata boncuklu boyunluk taktıklarını vurgulayan Akçay, şunları söyledi:
 
''Atlarımızı süsler öyle yola çıkarız. Boncukların atımızı nazardan koruduğuna inanıyoruz. Bunun için de en ideali nazar boncuğuyla süslemektir. Kafasından tutun kuyruğuna kadar süslemelerini özenle yaparız. Kafasına da boncuklu saçak takıyoruz. Kafasına takılan saçakla atı, rüzgar ve soğuğa karşı da koruyoruz. Kuyruğuna da 'pöçük' dediğimiz süsleri takarız. Pöçükte kıllar var. Onlar atı soğuktan korur. Ata yem verdiğimiz torbayı bile özenle hazırlarız.''
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler