YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'e diktatör dediler ama Türk yazarlar bunu çevirmedi
Dünyaca ünlü Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens (La Prince) kitabında bir metinde Atatürk hakkında diktatör yazdılar. Fakat Türk yazarlar o kelimeyi vermemek için bakın nasıl yanlış çeviriler yaptı.
Atatürk'e diktatör dediler ama Türk yazarlar bunu çevirmedi
05 Şubat 2015 / 16:58 Güncelleme: 05 Şubat 2015 / 17:16

Derin Tarih Dergisi Şubat sayısında Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin Küçük Prens eserinin katlediliş öyküsünü paylaşması ilgi çekti. Yesevizade Alpaslan Yasa’nın kaleme aldığı yazı siyasi tercümelerin içler acısı halini gözler önüne seriyor. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün, kendisinin bile 'Diktatör' olduğunu Derin Tarih Dergisi yazarı Dr. Yesevizade Alpaslan Yasa, şu anektodu okuyucularına ulaştırıyor:

"Amerikalı bir kadın gazeteci, Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'le mülakat yapıyordu ve hep 'diktatör' kelimesi üzerinde duruyordu. Bir aralık Atatürk şu cevabı verdi: 'Evet, diktatör ama kalplere girerek hükmeden diktatör' "

270’ten fazla dilde okunan Küçük Prens’in telif hakkı süresi doldu ve aynı anda 10’u aşkın tercüme raflardaki yerini aldı. Metnindeki “Türk diktatör” ifadesiyle zaman zaman gündeme gelen romanın Türkiye’deki tercüme serüvenini ilgiyle okuyacaksınız.

Mustafa Kemal Atatürk'e diktatör demek istemeyen Türk yazarlar, Fransızca çevirinin bile üzerinde oynayarak, liderlerini nasıl ilahlaştırdıklarını bir kere daha göstermiş oldular.

İşte mütercimlerin elinde kılıktan kılığa giren bahis mevzuu pasajdan birkaç numune:

1) Ahmet Muhip Dıranas: “Bereket, Türkler sonradan büyük bir önderin yardımıyla Avrupalılar gibi giyinir oldular da B612 yıldızının ünü kurtul­du. Daha doğrusu, o Türk gök bilgini, 1920 yılında, arkasında çok zarîf bir elbiseyle tekrar kongreye katıldı, keşfi­ni orada bir daha anlattı ve bu defa Tarih Skandalları herkesi kendisine inandırdı.” (Çocuk ve Yuva, sayı: 3, Mayıs 1953, s. 13.)

2) Azra Erhat: “Mutlu bir rastlan­tıyla, Asteroid B612’nin ünü kurtuldu. Çünkü dediği dedik bir Türk önderi halkını, ölüm cezasıyla korkutarak, Avrupalılar gibi giyinmeye zorladı. Bunun üzerine aynı gökbilimci 1920’de açıklamasını Batılı bir kılıkla yaptı. Ve bu sefer herkes onun görüşüne katıldı (ilk baskı 1955: Sim: 1991, s. 21-2; Ney­dim’den naklen).

3) Fatih Erdoğan: “Bir süre sonra bir Türk lideri herkesin Avrupalılar gibi giyinmesini zorunlu kılmış, hatta buna uymayanları ölümle cezalandıra­cağını söylemiş de, 1920 yılında aynı gökbilimci etkileyici ve şık giysisiyle Asteroid B-612’yi tanıtabilmiş. Bu kez herkes ilgiyle izlemiş onun söyledik­lerini.” (Mavi Bulut: 2000, ilk basım: 1987, IV/18-19)

4) Selim İleri: “Neyse ki, dediği dedik, sınırsız yetkili bir Türk baş­kanı çıkmış da, halkını ölüm cezasıyla korkutarak Avrupalılar gibi giyinmeye zorlamış, göktaşı B-612’nin ününü kur­tarıvermiş bu yoldan. Pek ince beğenili bir giysiyle gökbilimci, 1920’de tanıt­layıcı açıklamasını yeniden sunmuş. Bu kez herkes katılmış ileri sürdüğü görüşe.” (Bilgi: 2000, ilk basım: 1986, IV/21-23.)

5) Cahide Günay: “Ama mutlu bir rastlantıyla Asteroyid B 612’nin ünü kurtuldu. Çünkü büyük bir şef Türk­leri Avrupalılar gibi giyinmeye ikna etti. Böylece Astronom görüşlerini şık giysiler içinde bir defa daha tekrarla­yınca bu kez herkes ona hak verdi.” (Parıltı: 2002, s. 15)

6) Ülker Baykal: “Bereket versin bir Türk önderi çıkmış, bir yasa koymuş: ‘Herkes bundan böyle Avrupalılar gibi giyinecek’ demiş. 1920 yılında aynı gökbilimci şık giysiler içinde kurultaya gelmiş. Tabii bu kez bütün üyeler görü­şüne katılmışlar.” (ÜBL: 2003, 4/18-19)

ddqdqd.jpg

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Mert
Mustafa kemal diktetördü veya değildi tartışmasından uzak, bu tercümanlar başkasının anlatmak istediğini ve duygularını kendi diline aktarmak yerine kendi duygularını ve düşüncelerini aktarmışlar, bence bu diktatörlüktür....
06 Aralık 2016 23:52
 // Gehe
Allah sizin belanızı verecek. 2. Mahmut da fes zorunluluğu getirdi ona niye diktatör demiyorsun o zaman.Adamsan paylaşırsın yorumu tarih bilmeyen acizler...
04 Mayıs 2016 17:35
benim icin mühim degil
 // gündüzbey
...m.kamal´a ve kainat munafigi fetos´a atis serberst,musriklere,munafiklara dokundurabilirsiniz......
05 Şubat 2015 Perşembe 21:09
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler