YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk Havalimanı'ndaki büyük tehlike
Atatürk Havalimanı'ndaki büyük tehlike
25 Nisan 2013 10:22
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kuşlar uçuşları olumsuz yönde etkiliyor. Kalkış sırasında kuş sürüsü ile karşılaşan bir pilot ise kuleyi uyardı.

2009 yılında Atatürk Havalimanı'nda 57 kuş çarpması olayı gerçekleşti. Bunlardan 6'sı uçaklarda hasar meydana getirdi. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bugün bir pilotun kule görevlisini kuşlarla ilgili uyarması tehlikenin boyutunu yeniden gözler önüne serdi.

Havalimanında kuşlarla mücadele için 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne kuş davranışları hakkında bir harita dahi hazırlatırken, Atatürk Havalimanı'nda kuşlarla mücadeleye siren çalarak veya tüfekle havaya ateş açıp ses çıkarmak suretiyle devam ediliyor.

Bu mücadelelere rağmen zaman zaman kuşların uçaklara çarpmasına engel olunamıyor. Özellikle martılar uçaklar için büyük tehlike oluşturuyor. Dünde kuş sürüleri Atatürk Havalimanı'nda uçaklar için yine tehlike yarattı. Havalimanından kalkış yapan bir uçağın pilotu kule görevlilerini kuş sürüleri nedeniyle sola kaçınma yaptıkları yönünde uyardı. Pilot, kuleye "Efendim kalkıştan sonra yaklaşık 500 feette kuş sürüsüyle karşılaştık sola kaçınma yaptık bilginize" derken kule görevlileri de pilota, "Kule tamam efendim ikaz edeceğim" diye karşılık vermesi kayıtlara yansıdı.

Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisinin 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler