YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay Filiz kimdir? Kaç yaşında, eğitimi, ailesi kim?
Atalay Filiz kimdir? Kaç yaşında, eğitimi, ailesi kim?
03 Haziran 2016 18:44
Atalay Filiz ismini son günlerde sık sık duyuyoruz. Seri katil olarak adlandırılan Atalay Filiz Türkiye'nin her yerinde aranıyor. Atalay Filiz'in kim olduğu merak ediliyor. Atalay Filiz kimdir, kaç yaşında ve eğitimi ne?

Ardı ardına işlediği cinayetlerin ardından sırra kadem basan Atalay Filiz'in yeni görüntüleri ortaya çıktı. Atalay Filiz isimli şahıs seri katil olarak her yerde aranıyor. Peki bu Atalay Filiz kimdir, kaç yaşında ve eğitimi nedir? Atalay Filiz en son İzmir'de görüldü. İstanbul Tuzla'da tarih öğretmenini öldürdükten sonra İzmir'e gittiği tespit edilen Atalay Filiz'in geçmişi şaşırtıyor. Çünkü Atalay Filiz isimli seri katil iyi eğitimli bir ailede yetişmiş. Atalay Filiz'in kim olduğunu ve ailesinin sizler için araştırdık.

ODTÜ DOKTORA ÖĞRENCİSİ

Galatasaray Lisesi’ni dereceyle bitiren, ODTÜ Biyoloji Bölümü doktora öğrencisi Atalay Filiz'in, 16 Eylül 2013 tarihinde Ankara'da bir cinayete karıştığı belirlendi. Babası pilot olan Atalay Filiz'in, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan'ın, TÜBİTAK'ta mühendis olan oğlu, 24 yaşındaki Göktuğ Demirarslan ile 23 yaşındaki Rus Elena Radchikova'yı öldürdüğü ortaya çıktı. Ankara'da Eryaman Atakent Mahallesi Vadi Sitesi önünde, çocukluk arkadaşı Demirarslan’ı öldüren Atalay Kılıç'ın olay günü kadın elbisesi ve başörtü taktığı iddia edildi.

ERASMUS İÇİN FRANSA'YA GİTTİ

Filiz, 2010 senesinde Göktuğ Demirarslan’la Erasmus için Fransa’ya gittiği öğrenildi. Paris’te Rus Olga Seregina ile tanışarak sevgili oldu. Seregina, arkadaşı Elena Radchikova’yı sevgisi Atalay Filiz ve Göktuğ Demirarslan’la tanıştırdı. Aralay Filiz’in gönlü Radchikova’ya kaydı, ancak karşılık bulamadı. Göktuğ Demirarslan, Elena Radchikova ile çıkmaya başlayınca 2 arkadaşın arası bozuldu.İkilinin arasını yaptığı iddia edilen Olga Seregina, 2011 yılında, esrarengiz şekilde ortadan kayboldu.

İLİŞKİ DURUMU: YALNIZ

Atalay Filiz’in Rusya’da kullanımı yaygın olan bir sosyal paylaşım sitesinde kendi ismi ve fotoğrafıyla profil oluşturduğu ortaya çıktı. Siteye Türkçe, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bildiğini yazan Atalay Filiz’in favori kitabı ise “Suç ve Ceza.” Ayrıca, Savaş ve Barış, Anna Karenina ve Karamazov Kardeşler’i de okuduğunu belirtmiş. Zanlı ilişki durumunu “Yalnız” olarak seçerken, yaşadığı şehri de “İstanbul” yazmış

ÖĞRETMENİ: ÇOK ZEKİ BİR ÇOCUKTU

Galasataray Lisesi’ndeki öğretmenlerinin Atalay’ı “Çok zeki bir çocuktu. Okulu dereceyle bitirdi. O kadar zeki ve yetenekli bir öğrenciydi ki onu ıssız bir ormana bıraksanız bile orada ağaç kabuğu, yiyerek hayata tutunabilindi” diye tanımladıkları öğrenildi.

RUS SEVGİLİSİNİ ÖLDÜRÜP PORTEKİZ'E GİTTİ

Atalay Filiz, Demirarslan ile Rus sevgilisini öldürdükten 4 ay sonra Portekiz’in başkenti Lizbon’da görüldü. Filiz’in, 27-31 Ocak 2014’te Lizbon’da olduğu sırada annesi ve kız kardeşinin de aynı şehirde olduğu öğrenildi.

'KARAR' FİLİZ'İN İZİNİ SÜRDÜ

İstanbul polisi 30 yaşındaki katilin yakalanması için seferber olurken Karar muhabirleri Filiz’in izini sürdü. Biyoloji mezunu olduğu için aylarca ormanda tek başına yaşayacak birikime sahip olan seri katilin son çalıştığı Kebapçı salonunun sahibi F.F, “Cep telefonu kullanmazdı. Siparişleri MOBESE kameralarının olmadığı yollardan götürürdü. Dışarda su için bile para vermez, dükkanda içerdi” dedi.

“Kendisi son derece salağa yatan bir tip. Kendisini sigara almaya gönderdiğimizde eczaneye giderdi. Okuduğu okullardan hiç bahsetmedi. 4 yabancı dili var diyorlar. Ama turistler yemek yemeye gelince hiç konuşmazdı. İçine son derece kapanıktı. Bir şey sorarsan anca konuşurdu. Yanında çalışan 15 yaşındaki eleman ona sürekli takıldığı zaman sesini çıkarmazdı. En fazla gelip şikayet ederdi. Sipariş dağıtmaya gittiğinde ana yollardaki MOBESE kameralarının önünden geçmezdi. Ara sokakları kullanırdı. Neden ana yolları kullanmıyorsun diye sorduğumuzda ise ben o yolları biliyorum derdi.”

Son 1 haftadır Türkiye gündemine bomba gibi düşen Atalay Filiz olayında yeni gelişmeler yaşandı. Fatma Kayıkci'yi öldüren Atalay Filiz’in seri katil olup olmadığı tartışılırken, olayla ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Peki herkesin merak ettiği Atalay Filiz kimdir? Seri katil Atalay kaç yaşında ve nereli?

HADIMKÖY'DE DEPO KİRALAMIŞ

İstanbul Tuzla'da öldürülen tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'nın katil zanlısı Atalay Filiz'in iki yıl önce Hadımköy'de bir depo kiraladığı ortaya çıktı.

Tespit edilen depoda gerekli izinlerin alınmasının ardından arama çalışması başlatıldı. Olay Yeri İnceleme ve Cinayet Büro ekipleri depo ve etrafındaki alanda delil arıyor. Bu arada deponun ne zaman ve hangi isimle kiralandığı da tespit edilmeye calışılıyor.

‘BEN OLSAM YAKALANMAZDIM’

Soruşturmada, onlarca kişinin ifadesi alındı. Bunlardan biri de Atalay Filiz’in arkadaşlarından biriydi ve şunları söyledi: “Atalay okul yıllarında cinayet içerikli, korku filmleri izlemeyi çok sevdiğini söylüyordu. Filmlerdeki cinayete ilişkin detayları eleştiren biriydi. ‘Ben olsam bu cinayeti şöyle işlemez, böyle işlerdim. Ben olsam bunları yaptıktan sonra asla yakalanmazdım’ diyordu.”

Atalay Filiz’in başka bir arkadaşının verdiği ifade de şöyle: “Atalay Filiz çok bilgisayar oyunu oynuyordu. Kendini o kadar kaptırmıştı ki hayatı bir oyun olarak görüyordu.” Atalay Filiz’in arkadaşlarına “Hayat bir oyun. Ben de bir oyun kurguluyorum. Sonra da istediğimi bu oyundan eliyorum. Game over oluyorlar” dediği ifade edildi.

BİR SERİ KATİLİN PORTRESİ

Psikiyatr Prof. Dr. Özkan Pektaş, Atalay Filiz’in kurduğu arkadaşlıkları, alışkanlıkları, yıllıkta kendisi için yazılanları ve yaptıklarını değerlendirerek bir seri katilin portresini çıkardı. “Atalay’da gördüğümüz, anti sosyal kişilik bozukluğu. Gelişim aşamasında arızalı kişilik gelişimi göstermiş” diyen Pektaş, şu tespitlerde bulundu:

‘İKİ FARKLI ATALAY’

“Bununla beraber iz bırakmayan bir seri katilin hem IQ’sunun yüksek olması hem de ciddi bir entelektüel donanımının olması lazım. Atalay’da bu ikisini de gözlemleyebiliyoruz. Ben, yaptıkları ve yıllıkta yazılanlarda iki farklı Atalay görüyorum. İlki, Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken yatılı kalması ve orada bütün kişiliğini ifşa etmesi. Yıllıkta da arkadaşlarının yazdıkları, Atalay’da vahşi bir dürtünün olduğunu gösteriyor. Sonrasında içine kapanmış. Bu da cinayet işlemeden önce lisedeki arkadaşlarına karşı ne kadar kendi kişiliğini açtıysa, cinayetlerden sonra kişiliğini gizlemiş. Her şeyi kontrol etme kapasitesine ve zekâya sahip anti sosyal bozukluğa sahip kişilikler, genelde bebek yüzlü ve herkesin güvenini sağlayabilen kişiler olurlar. Bir anda kişilikleri iyiden kötüye geçebilir. Hızlı mod değiştirip farklı davranabilirler...

Kendi içlerinde ceza hukukları olduğu için işledikleri suçlardan vicdan azabı duymazlar ve intihar etmezler. Haklılıklarını her gittikleri yerde ispatlamaya çalışırlar. Evinden çıkan bulmacalara baktığımızda sürekli zekâsını sınadığını görüyoruz. Sıkıntısını gidermek için bunu ritüel halinde de yapıyor olabilir, ama genellikle zekâlarını sınamak için bu tür akıl oyunları oynarlar.”

EV ARAMIŞ, ALIŞVERİŞ YAPMIŞ

Tüm Türkiye’de aranan Atalay Filiz ile ilgili ihbarlar da gelmeye başladı. Polisi arayan bir tur otobüsü şoförü, Atalay Filiz’in Edirne’nin İpsala İlçesi yakınlarında olduğunu söyledi. Bunun üzerine Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. İstanbul polisiyle koordineli yapılan çalışmada, Keşan ile Yunanistan arası çalışan tur otobüsü şoförünün ifadesine başvuruldu. Şoför, Atalay Filiz’in 31 Mayıs günü otobüsüne bindiğini ifade etti. İsmi açıklanmayan otobüs şoförünün, “Keşan’dan aldığım yolcularla yola çıktım. Otobüste çok kişi yoktu. Yaklaşık 7 kilometre sonra bu kişi bana, ‘Dur burada ineceğim’ dedi. Baktım, boş bir arazi. Şaşırdım. İnmek isteyince ben de durdum. Sonra yoluma devam ettim” diye ifade verdiği öğrenildi. Bu iddia üzerine polis, şoförün gösterdiği yerde arama çalışması başlattı. Atalay Filiz’in Yunanistan’a kaçma ihtimali üzerine Edirne’nin İpsala, Keşan ve Meriç ilçelerinde geniş çaplı aramalar yapılıyor.

Çocuklarını almak için evden çıktı, ayakkabısından kan izleri tespit edildi!

GÜNLÜK EV KİRALADI

Polise gelen ihbarlar arasında Atalay Filiz’in İzmir’de görüldüğü de öne sürüldü. Yanında biri küçük 3 valiz bulunan Atalay Filiz’in, bir markete girip alışveriş yaptığı, ardından da kontörlü telefon sorduğu iddia edildi. İddialar üzerine polis, marketin güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı.

Buca’da marketten alışveriş yapan katil zanlısının gittiği kafeteryada 4 saat geçirdiği, günlük ev kiralayan kişileri aradığı da iddialar arasında. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Atalay Filiz’in telefondaki kişiye “Evde bugün kesin kalacağım, ama beğenirsem 2-3 gün daha kalabilirim” dediği öğrenildi.

Yapılan ihbar ve ortaya atılan iddialar üzerine polis, Atalay Filiz’in bulunması için kentin her noktasında arama yaptı. Günlük ev kiralayan kişilerle bağlantıya geçildi; insan tacirlerinden yardım alma ihtimali üzerine de inceleme başlatıldı. Ayrıca, jandarma ve Sahil Güvenlik ekipleri de uyarıldı.

‘ELENA VE OLGA YAKIN ARKADAŞTI’

Olga’nın bir arkadaşı, Habertürk’e konuştu ve şu bilgileri verdi: “Atalay Filiz ile Olga ve Elena, 2008’de Paris’teki lise değişim programında tanıştı. Atalay, 2010’a kadar Paris’te kalırken, Olga ile internet üzerinden görüşmeyi sürdürdü. Yolları 2010’da bir kez daha kesişti. Olga ve Elena, bu sefer üniversite için Paris’e gitti. 2 genç kız, o sıralarda yakın arkadaşı Göktuğ Demirarslan’la aynı evde kalan Atalay Filiz ile tekrar bir araya geldi. 4 genç, aynı evi paylaşıp kirayı bölüştü. Atalay ve Olga’dan sonra Göktuğ da Elena ile sevgili oldu. 1 yıl sonra anlaşmazlık sonucu Göktuğ ile Elena başka bir eve taşındı. Atalay Filiz, Göktuğ ve Elena’yla Fransa’da hiç görüşmedi. Ta ki Eylül 2013’te Ankara’da işlenen korkunç cinayete kadar.”

‘OLGA, ATALAY’DAN AYRILMAK İSTİYORDU’

Bu arada Ağustos 2011’de Olga, Atalay Filiz’in daveti üzerine Türkiye’ye gitti ve 1 hafta Fethiye’de kaldı. Bu süreçte Olga, Atalay’ın evinde kaldı. Anne ve babasıyla tanıştı. Sonra ikili Güney’de tatil yaptı. 31 Ağustos’ta Olga Türkiye’den ayrılıp Paris’e döndü. Olga, bana ve diğer arkadaşlarına Atalay’dan ayrılmak istediğini söylüyordu. Tatilde Atalay’ı daha iyi tanıdığını ifade ediyor, kültürel uyuşmazlık yaşadığından şikâyet ediyordu. Bundan birkaç ay sonra, Aralık 2011’de Olga ortadan kayboldu ve bir daha izine rastlanmadı.”

‘SAKİN BİR ÇOCUKTU, TEK SUÇLU ATALAY’

Atalay Filiz tarafından öldürüldüğü düşünülen ve Aralık 2011’den bu yana kayıp olan Olga Seregina’nın Rusya’da yaşayan annesi Lyu Seregina da Habertürk’e konuştu. Seregina, “İyi huylu ve sakin bir çocuktu. Sadece internet üzerinden görüştük. Kızımın kaybolmasıyla ilgili süreçte tek suçlu Atalay... Başından beri onun öldürdüğünden şüpheleniyordum” dedi. Atalay Filiz ile 2008’de tanıştığını söyleyen Lyu Seregina, “Atalay bize çok yardımcı oldu. Paris’te evi ayarladı. Sonrasında da kızımla sevgili oldular” diye konuştu. Atalay’ın Olga’yla sevgili olduktan sonra Rusça öğrenmeye başladığını da kaydeden anne, “İyi huylu ve sakin bir çocuktu. Sonrasında Fransa’dayken de Skype üzerinden görüşmeye devam ettik. Ona Rusça öğrettim. Geliştirmek için Skype üzerinden sürekli benimle konuşuyordu” ifadesini kullandı.

ABLA KONUŞMADI

Kardeşinin ne zaman Atalay’la tanıştığı, ne zaman aralarının bozulduğu ve aralarında gizli bir aşkın bulunup bulunmadığı yönündeki sorulara genç kadın yanıt vermedi. Natalia Radchikova, “Bu soruları resmi makamlara yöneltin. Onlar cevaplayamadığı takdirde, resmi yollarla haberleşelim” dedi.

ATALAY’IN BABASI İLHAN FİLİZ HENÜZ ORTAYA ÇIKMADI

Katil zanlısı Atalay Filiz’in halen THY’de görev yapan babası İlhan Filiz ise henüz ortaya çıkmadı. Türk Hava Kuvvetleri’nde pilotluk görevinden sonra emekli olup THY’de çalışmaya başlayan İlhan Filiz, İstanbul Gaziosmanpaşa’daki evine de 2 haftadır uğramamış. İlhan Filiz’in, 1992’de yüzbaşı rütbesi ile it dalaşı sırasında bir Yunan uçağının düşmesine neden olduğu ortaya çıktı. 2006’da basına yansıyan iddialara göre İlhan Filiz ve bir başka Türk F-16 uçağı, kendilerini taciz eden 2 Yunan Mirage F-1C uçağı ile it dalaşına girdi. Yunan uçaklarından biri, denize doğru dalış yaparak peşindeki Yzb. İlhan Filiz'in komutasındaki uçağın denize çakılmasını sağlamaya çalıştı. Ancak Yunan uçağı manevra yapamadı ve denize çakıldı. Pilot hayatını kaybetti.

LİZBON ŞAŞIRTMA OLABİLİR

Ankara’da 2013’te TÜBİTAK’ta çalışan Göktuğ Demirarslan ile onun Rus sevgilisi Elena Radchikova’yı öldüren Atalay Filiz’in Portekiz’e gittiği iddiaları da araştırıldı. Polise göre Atalay Filiz hiç Portekiz’e gitmedi, kayıt bilgileri sahteydi ve amaç zanlının yurtdışına kaçtığı izlenimi vermekti. Polis bu yönde de araştırmalarını sürdürüyor. Polis, Atalay Filiz’in 2011’de Fransa’da kaybolan Rus sevgilisi Olga Seregina ile ilgili sır perdesini de çözmeye çalışıyor. Rusya tarafından Interpol’e kayıp başvurusu yapılan Seregina’nın 17 Aralık 2011’den bu yana kayıp olduğu bildiriliyor. Polisin tespitlerine göre, Olga en son erkek arkadaşı ile görüştü. Atalay Filiz’in kimliğini belirleyen polis, Fransa’dan resmi yollarla çıkış yapmadığını tespit etti. Fransa, Atalay Filiz için sarı bülten çıkardı.
Seri katilin babası konuştu

Pilot olan İlhan Filiz, oğlunun psikolojik durumundan sıkıntılarına, kendisiyle görüşüp görüşmediğinden deponun parasını kimin ödediğine kadar onlarca soruya cevap verdi. Baba Filiz, polisin sorularını, "Oğlumla uzun süredir görüşmüyorum. Durumundan ben de haberdar değilim" şeklinde yanıtladı.

Aralarında tarih öğretmeni Fatma Kayıkci'nin de bulunduğu 3 kişinin öldürülmesi olayıyla ilgili aranan katil zanlısı Atalay Filiz'in babası İlhan Filiz, polis tarafından saat 15.00 sıralarında Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

İl dışında olduğu için bugün ifadesi alınan İlhan Filiz'e oğluyla ilgili onlarca soru soruldu. Cinayet Bürosu'nun deneyimli dedektifleri, İlhan Filiz'e, oğlunun psikolojik durumundan, kendisiyle görüşüp görüşmediklerine kadar pek çok soru yöneltti.

İlhan Filiz'in, polislerin sorularına, "Oğlumla uzun süredir görüşmüyorum. Durumundan ben de haberdar değilim" şeklinde yanıtlar verdiği öğrenildi.

İFADE YAKLAŞIK 5 SAAT SÜRDÜ
İlhan Filiz'in ifade verme işlemi yaklaşık 5 saat sürdü. Baba Filiz, Hadımköy'deki depoyla ilgili de bilgi verdi. İlhan Filiz, Ankara'ya tayini çıktığı zaman, 2012 Aralık ayında depoyu kendisinin kiraladığını, buraya oğlunun eşyaları ve kitapları ile bisikletini koyduklarını, ancak bugüne kadar gidip o eşyaları almak için fırsat bulamadıklarını söyledi.

HANGİ SORULAR YÖNELTİLDİ?

İşte, İlhan Filiz'e sorulan sorulardan bazıları:
"-Oğlunuzun psikolojik durumu hakkında ne biliyorsunuz?
-Atalay, zor zamanlarda nerelere gider?
-Samimi olduğu kişiler var mı?
-Oğlunuzun bildiğiniz bir sıkıntısı var mıydı?
-Oğlunuzun sizinle arası nasıldı?
-Oğlunuzla en son ne zaman görüştünüz?
-Hadımköy'de kiralanan deponun parasını kim ödüyordu?"

 // Önemli değil
Çok fazla bilgi yazmışsınız o yüzden hepsini okuyamadım...........
13 Haziran 2016 07:20
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler