YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
At arabası tarih oluyor
At arabası tarih oluyor
26 Aralık 2009 21:31
Mut’ta yakın bir geçmişe kadar şehir içi taşımacılığında oldukça sık kullanılan at arabaları tarih oluyor.

Motorlu taşıt araçlarının nakliyecilikte yaygınlaşmasından önce gözde mesleklerden biri olan at arabacılığı yok olma tehlikesi yaşıyor. Eskiden iş yetiştiremeyen at arabacıları şimdilerde iş yapamaz duruma geldi.
 

40 yıldan buyana At arabacılığı yaptığını ifade eden Ömer İleri (72), mesleğin bitme noktasına geldiğini söyledi. Yıllardır Cumhuriyet Meydanı Kale yanında bu iş için mekan tuttuklarını ifade eden İleri, "Kendimi bildim bileli bu işi yapıyorum. 10 yıl öncesine kadar çok iyi iş yapıyorduk. Ancak taşıtların yaygınlaşmasından sonra bizim işler bıçak gibi kesildi dedi.
 

Yıllar geçtikçe bu işi yapan olmayacak diye ifade eden İleri,"Yakın bir zamana kadar bu işi yapan 50-60 kişi vardı şimdi tek ben kaldım”. Özellikle kaysı zamanında çok kazandırıyordu. Araçların çoğalmasıyla kazandırmaz oldu herkes teker teker bırakıp atlarını sattılar.benimde sabit pazarcı müşterilerim var onların işlerini yapıyorum Ancak kurtarmıyor. “Bende bu işi bırakmak istiyorum ama yapacak bir şey yok. Mecburen yapıyoruz” şeklinde konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler