YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşure orucu ne zaman son? Aşure orucu tarihleri...
Aşure orucu ne zaman son? Aşure orucu tarihleri...
24 Ekim 2015 09:08
Aşure orucu, muharrem ayının belirli günlerinde tutulan oruçtur. Büyük sevabı olan aşure orucu kaç gün tutulabilir? Aşure orucu ne zaman sona erecek? İşte aşure orucuna dair merak edilenler...

Aşure zamanı, muharrem ayının 9 ve 10. günlerine denk gelen günlerdir. Bu üç günde aşure orucu tutulur ve aşure orucunun büyük sevabı vardır.  Aşure orucu kaç gün tutulabilir? Aşure orucu ne zaman sona erecek? Bu sene 2015 Ekim ayına denk gelen aşure  orucu , 23 Ekim ve 24 Ekim tarihlerinde tutulmalıdır.  

Muharrem ayı 13 Ekim Çarşamba günü başladı Aşure günü ise muharremin 10. günü başladı. Bu ayın sonuna kadar aşure yapılıp dağıtılabilir. Muharrem ayı 14 Ekim Çarşamba günü başlayıp, 12 Kasım Perşembe günü sona erecek.  Aşure günü ise 23 Ekim Cuma günü başlayacak. Muharrem ayı bolluk ve bereket ayıdır. Muharrem ayının 10. gününde Aşure günü kutlanmaktadır. Muharrem ayında oruç tutmak Ramazan ayında ki oruçtan sonra en makbul oruçtur. Bu ayın 9. ve 10. gününü oruçlu geçirmek çok sevaptır. Aşure ayında 7 çeşit bakliyat ile aşure pişirip 7 kapıya dağıtmak çok sevaptır. 

Aşure Nuh Aleyhisselamın gemide mahsur kaldığı sırada ellerinin altında bulunan tüm malzemeleri karışıtırıp içine de şeker atarak yaptıkları bir tatlıdır. Aşure bir gelenek haline gelmiştir. Muharrem ayının 10. günü aşure günüdür. Aşure paylaşmanın, birleşmenin dayanışmanın, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşure yapılırken içine kayısı, incir, üzüm vb. kuruyemişlerde eklenebilir.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler