18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul20 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya16 °C
 • Adana20 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır18 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa20 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşure nasıl yapılır? Kolay aşure tarifleri ve malzemeleri nelerdir?
Aşure nasıl yapılır? Kolay aşure tarifleri ve malzemeleri nelerdir?
13 Ekim 2016 16:14
Aşure islam dünyasının önemli günlerindendir. Aşure zamanında aşure yapılır. Farklı aşure tarifleri olsa da genelde aşure yapılışı aynıdır. Aşurenin nasıl yapılacağını sizler için araştırdık. Aşure nasıl yapılır? Kolay kısa aşure tarifleri nelerdir?

Aşure kelimesi aşara sözcüğünden gelir ve her yıl muharrem ayında aşure günü idrak edilir. Aşure gününde aşure yapmak için tarifler araştırılır. Aşure nasıl yapılır? Kolay kısa aşure tarifleri nelerdir? Aşure yapımına ilişkin püf noktaları sizler için araştırdık.

Arapça'da 10 manasına gelen "aşara" sözcüğünden türeyip dilimize aşure olarak giren giren Müslümanların kutsal saydığı gün olan bu günde İslam tarihi açısından önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan biri de Hz. Nuh'un yaptığı aşuredir. 

Aşurenin kelime anlamını, aşurenin ne olduğunu ve aşurenin nasıl yapıldığını sizler için araştırdık. Aşure kelimesi Sâmî diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Müslümanlar açısında önemli bir gün olan "aşure" (aşara) gününde, Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61'de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbelâ'da Yezid'in Ordusu tarafından katledilmiştir. 

Yine dini anlamda çok fazla özel günün yaşandığı bir gün olan aşure gününde sırasıyla şu gelişmeler yaşanmıştır:

 Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi

İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi

Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması

İbrahim'in ateşte yanmaması

Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması

Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi

Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması

Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir. Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir.

Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri bilindiği için İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği ancak Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiği söylenir.

Rivayete göre Hz. Nuh'un gemisi karaya oturduğunda gemideki kalan son yiyecekleri karıştırarak elde ettiği yemeğe aşure yemeği denmiştir.

AŞURE YAPMAK İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER

1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
3 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kabukları soyulmuş fıstık
1 su bardağı fındık içi
1.5 su bardağı doğranmış kayısı
1 su bardağı kuru üzüm
Yarım su bardağı kuş üzümü
Yarım su bardağı küp doğranmış portakal kabuğu
1 su bardağı küp doğranmış elma
4 su bardağı toz şeker
1 çorba kaşığı gül suyu (İsteğe göre)
1 su bardağı süt (İsteğe göre)
Bir miktar tuz

İLK AŞAMASINDAN SON AŞAMASINA LEZZETLİ AŞURE TARİFİ

Aşure yapmak için bir gün önceden hazırlıklara başlamanız gerekiyor. Bu geceden fasulye, buğday ve nohutları bir kabın içinde ıslatın. Sonrasında ise, fasulye ve nohutu düdüklü tencerede yumuşayıncaya kadar pişirip buğdayları haşlayın. Buğdayların haşlanması yaklaşık 4 saat sürebilir; bu sırada sabırlı olmanız gerekebilir.

Aşureye ilave etmek istediğiniz tüm malzemeleri sırasıyla ve ayrı ayrı haşlayın. Ardından bütün malzemeleri karıştırıp kaynamaya bırakın.

Kaynayınca fıstık, fındık, portakal kabuğu, elma, şeker, tuz ve dilediğiniz farklı çerezleri ilave edebilirsiniz. Kısık ateşte kaynamaya bıraktıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekleyip ateşten alabilirsiniz. İçerisine ateşten almaya yakın kuş üzümü ekleyin; aksi halde üzümler kararabiliyor.

Dilerseniz karışıma lezzetli olması adına, 1 su bardağı süt de ilave edebilirsiniz. Aşureniz sıvı olduysa, 2 yemek kaşığı buğday nişastası ekleyip yeniden kaynatabilirsiniz. Üzerini süslemek için nar, tarçın, kuş üzümü ve dilediğiniz malzemeyi damak tadınız ya da göz zevkinize göre kullanabilirsiniz.

AŞURENİN PÜF NOKTALARI

Aşurenizin simsiyah bir görünüme sahip olmasını istemiyorsanız, üzüm, kayısı, erik, gibi meyveleri kullanacağınız zaman bunları ayrı ayrı ve aşurenin bakliyatı piştikten sonra eklemeniz cam gibi görünümlü bir aşure elde etmenizi sağlayacaktır. Hem damağa hem de göze hitap eden bir aşure elde etmiş olursunuz.

AŞURE TARİFİ REFİKA BİRGÜL

Refika Birgül, bugün Intagram hesabında hem yapımı kolay hem de lezzetli Aşure tarifi yayınladı.
Aşure'yle ilgili bir de not paylaşan ünlü şef şunları yazdı:

"Aşure, pişiriliş şekli farklılık gösterse de bir çok kültürde yapılır. Kimisi adına tufan yemeği, kimisi ise şükran çorbası der. İçine konulan malzeme sayısı da her yöreye göre değişir. 7 çeşit koyulur diyende olur, 41 çeşit olmazsa olmaz diyenlerde… Ama eskilerin söylediği çok güzel bir laf var. ‘’41 çeşit koyamazsan, bal koy, çünkü arı en az 41 çiçeğe konmuştur’’. Sizde aşurenizi yaparken, aşağıdaki tarife bağlı kalmayıp, hem hayal gücünüzü hem de elinizdeki malzemeleri kullanabilirsiniz."
 

AŞURE MALZEMELERİ 

500 gr. buğday
125 gr. kuru fasulye
125 gr. nohut
900 gr. toz şeker 
12 adet kuru kayısı
12 adet gün kurusu kayısı
10 adet kuru incir
5 avuç ceviz
5 avuç fındık
5 avuç çiğ badem
5 avuç kuş üzümü
2,5 avuç kuru üzüm
10 adet karanfil
2 adet çubuk tarçın
½ çay bardağı portakal çiçeği suyu
2 portakal kabuğu rendesi
1 çay bardak süt
Tuz
Süslemesi için;
Nar
Antep Fıstığı
Çiğ badem
Portakal rendesi

Bir gece evvelden 500 gr, buğday, 125 gr fasulye ve 125 gr nohutu ayrı ayrı suda ıslatın. Ertesi gün sabahtan kuru üzümleri ıslatın. Siz aşurenizi yapmaya başlayıncaya kadar suyun içinde kalsınlar. Buğdayın üstüne 3 parmak çıkana kadar su koyup haşlayın. Suyu bittikçe sürekli kaynar su takviyesi yapın ama cumbul cumbul bir kıvam olmasın. Buğday ve baklagiller ne kadar kısık ve yavaş ateşte pişerse, kıvamı o kadar açılıp helmelenecektir. Orta ateşte buğdayın açılması bir buçuk, iki saat alır. Fasulye ve nohutu da kaplayacak kadar su ekleyip ayrı tencerelerde haşlayın. Pişerken oluşan köpükleri kevgirle alın. Nohutlar haşlanınca kabuklarını soyun. Orta ateşte buğdayın açılması bir buçuk, iki saat alır. Sonra buğdayın üstüne fasulye ve nohutu ekleyip bir süre birlikte kaynatın.
Gelelim aşurenin en zevkli kısmına, 10 adet karanfilin kafasını parmağınızla ezip ekleyin. Sonra 5’er avuç fındık, soyulmuş iç badem ve cevizi doğrayıcıdan geçirerek tencereye ekleyin. Bademin bir kısmını dilerseniz süslemek için ayırabilirsiniz. Bir süre daha kıvamlanmasını sağlayın. Bu aşamada kuru meyvelerden 12’şer adet kuru kayısıları ve 10 adet kuru inciri ufak parçalara ayırıp tencereye ekleyin. Suda beklettiğiniz 5 avuç kuş üzümü ve 2,5 avuç kuru üzümü de ekleyin. Meyveleri şekerden önce eklemek önemli.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler