YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşure günü nedir? Aşure nasıl yapılır?
Aşure günü nedir? Aşure nasıl yapılır?
13 Ekim 2016 09:49
Arapça'da 10 manasına gelen "aşara" sözcüğünden türeyip dilimize aşure olarak giren giren Müslümanların kutsal saydığı gün olan bu günde İslam tarihi açısından önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bunlardan biri de Hz. Nuh'un yaptığı aşuredir. Aşure nasıl yapıl

Aşurenin kelime anlamını, aşurenin ne olduğunu ve aşurenin nasıl yapıldığını sizler için araştırdık. Aşure kelimesi Sâmî diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Müslümanlar açısında önemli bir gün olan "aşure" (aşara) gününde, Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61'de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbelâ'da Yezid'in Ordusu tarafından katledilmiştir. 

Yine dini anlamda çok fazla özel günün yaşandığı bir gün olan aşure gününde sırasıyla şu gelişmeler yaşanmıştır:

 Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi

İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi

Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması

İbrahim'in ateşte yanmaması

Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması

Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi

Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması

Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir. Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir.

Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri bilindiği için İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği ancak Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiği söylenir.

Rivayete göre Hz. Nuh'un gemisi karaya oturduğunda gemideki kalan son yiyecekleri karıştırarak elde ettiği yemeğe aşure yemeği denmiştir.

AŞURE YAPMAK İÇİN İHTİYAÇ DUYULAN MALZEMELER

1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
3 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kabukları soyulmuş fıstık
1 su bardağı fındık içi
1.5 su bardağı doğranmış kayısı
1 su bardağı kuru üzüm
Yarım su bardağı kuş üzümü
Yarım su bardağı küp doğranmış portakal kabuğu
1 su bardağı küp doğranmış elma
4 su bardağı toz şeker
1 çorba kaşığı gül suyu (İsteğe göre)
1 su bardağı süt (İsteğe göre)
Bir miktar tuz

İLK AŞAMASINDAN SON AŞAMASINA LEZZETLİ AŞURE TARİFİ

Aşure yapmak için bir gün önceden hazırlıklara başlamanız gerekiyor. Bu geceden fasulye, buğday ve nohutları bir kabın içinde ıslatın. Sonrasında ise, fasulye ve nohutu düdüklü tencerede yumuşayıncaya kadar pişirip buğdayları haşlayın. Buğdayların haşlanması yaklaşık 4 saat sürebilir; bu sırada sabırlı olmanız gerekebilir.

Aşureye ilave etmek istediğiniz tüm malzemeleri sırasıyla ve ayrı ayrı haşlayın. Ardından bütün malzemeleri karıştırıp kaynamaya bırakın.

Kaynayınca fıstık, fındık, portakal kabuğu, elma, şeker, tuz ve dilediğiniz farklı çerezleri ilave edebilirsiniz. Kısık ateşte kaynamaya bıraktıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekleyip ateşten alabilirsiniz. İçerisine ateşten almaya yakın kuş üzümü ekleyin; aksi halde üzümler kararabiliyor.

Dilerseniz karışıma lezzetli olması adına, 1 su bardağı süt de ilave edebilirsiniz. Aşureniz sıvı olduysa, 2 yemek kaşığı buğday nişastası ekleyip yeniden kaynatabilirsiniz. Üzerini süslemek için nar, tarçın, kuş üzümü ve dilediğiniz malzemeyi damak tadınız ya da göz zevkinize göre kullanabilirsiniz.

AŞURENİN PÜF NOKTALARI

Aşurenizin simsiyah bir görünüme sahip olmasını istemiyorsanız, üzüm, kayısı, erik, gibi meyveleri kullanacağınız zaman bunları ayrı ayrı ve aşurenin bakliyatı piştikten sonra eklemeniz cam gibi görünümlü bir aşure elde etmenizi sağlayacaktır. Hem damağa hem de göze hitap eden bir aşure elde etmiş olursunuz.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler