YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşure günü ne zaman 2015? Aşure gününün önemi nedir?
Aşure günü ne zaman 2015? Aşure gününün önemi nedir?
22 Ekim 2015 08:44
Muharrem ayının kıymetli günlerinin başında aşure günü gelir.Aşure günü, bereketi bolluğu simgeler. Aşure günü ne zaman

Aşure gününde içinde her lezzetin olduğu aşureler pişirilir, yakınlara ve komşulara dağıtılarak birlik ve beraberlik pekiştirilir.

Bu sene 2015'te aşure günü ne zaman? 

Yeni Hicri yılın başlaması ile beraber Muharrem ayının 10. günü kutlanan Aşure günü de geliyor. Aşure gününü heyecanla bekleyenler için en güzel Aşure nasıl yapılır, tarifiyle paylaşmak istedik. Haberimizin devamında yer alan Aşure tarifi ile siz de evinizde bu güzel tatlıyı yapabilir ve isterseniz komşularınız ile paylaşabilirsiniz.

Aşure günü her ne kadar İslam'da büyük önem taşısa da, aslında diğer dinler ve inançlarda da pek çok hikayeye konu edilmiş ve önem arz edilmiş bir gün. vArapça ‘aşara' kelimesinden gelen bu tatlı, Ermeniler'de ‘anuş-abur', Ortodoks Hıristiyanlar'da da ‘koliva' ismiyle karşımıza çıkıyor. Birçok dini hikayeyi temsil ediyor ve farklı ritüellerle her sene belli günlerde tekrar tekrar hayat buluyor. Hayvansal ürün içermeyen aşurenin bu özelliği de bazı topluluklarda ona farklı anlamlar yüklüyor.

asure.jpg

AŞURE GÜNÜ'NÜN ANLAM VE ÖNEMİ

Aşure günü, hicri takcimin ilk günü olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancına göre bu günde bir çok önemli olayın meydana geldiği inanılırken bu güne kıymet atfedilir. Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir. Kelimenin Sâmî diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır. Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61'de Muharrem'in onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbelâ'da Yezid'in ordusunca katledilmiştir. Bunun dışında Aşure Günü'nde gerçekleştiğine inanılan dini açıdan önemli bazı rivayetler bulunmaktadır. Bunlar; Âdem'in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim'in ateşte yanmaması, Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Musa’nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı firavun'dan kurtarması, Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir.

Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir. Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği, Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiğine inanılır.

AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİNİN NEDENLERİ

- Adem Peygamber'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi.
- İdris Peygamber'in göğe yükseltilmesi.
- Nuh Peygamber'in gemisinin tufandan kurtulması.
- Yakup Peygamber'in oğlu Hz. Yusuf'la kavuşması
- Musa Peygamber'in Kızıldeniz'i ikiye bölmesi..
- İsa Peygamber'in Doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi..
- İbrahim Peygamber'in Nemrut'un ateşinden kurtulduğu gün.
- Musa Peygamber'in kavmini Firavunun şerrinden kurtardığı gün.
- Yunus Peygamber'in balığın karnından kurtulduğu gün.
- Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu gün.

AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?

1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!
2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)
3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Alla­hü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] oku­malıdır. Ayrıca Kur'an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir'a)
4- Sadaka vermek sünnettir, ibadet­tir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)
Bugün aşure ibadet diye aşure pi­şirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bu­gün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Ha­dis-i şerifte, Aşure günü ismidle sür-melenen, göz ağrısı görmez buyurul­du. (Hakim)
5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, on Müslümana selam ve­ren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. (Şir'a)
6- Çoluk çocuğunu sevindirmek! Ha­dis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafa­kası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)
7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir'a) [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir.
8 - O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.
9- Dua Okunmalı, 10 defa şu dua okunur:
''Sübhanallahi mil'el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş''
10- Namaz Kılınmalı Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktin­de 2 rek'at namaz kılınır.

Sadaka vermek sünnettir, iba­dettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre ka­dar sadaka ve­ren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyu­ruldu. (Şir'a)

 // Gündüz
Melteme katiliyorum...
22 Ekim 2015 14:44
AŞURE GÜNÜ
 // ŞERİFE PINAR
Muharrem ayının 10. gününe denk gelen aşure günü bu sene 23 Ekim Cuma gününe denk geliyor....
22 Ekim 2015 Perşembe 14:38
 // Meltem
Ya arkadaş asure hangi gune denk geliyor diye.başlık atıyorsunuz girip bakiyoruz hangi gun oldugundan baska hersey yaziyor gunu yazmiyor. Ben bu haberleri yapanları anlamiyorum ya...
22 Ekim 2015 13:16
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler