YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Astsubaya 5 yıl hapis
Astsubaya 5 yıl hapis
17 Şubat 2010 17:56
Diyarbakır'da ''uyuşturucu nakletme'' suçundan yargılanan, aralarında 1 astsubay ile 1 uzman çavuşun bulunduğu 4 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır'da ''uyuşturucu nakletme'' suçundan yargılanan, aralarında 1 astsubay ile 1 uzman çavuşun bulunduğu 4 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar astsubay Ahmet Y, uzman çavuş Salih T, Reşit S. ve Muzaffer Y. katıldı.

İddia makamı, mahkemeye sunduğu mütalaasında, sanıkların geçen yılın mayıs ayında Diyarbakır'ın Lice ilçesinden aldığı uyuşturucuyu Mersin'e götürmek için 2 araçla yola çıktığını, uzman çavuş Salih T'nin kullandığı öndeki araçta uyuşturucu bulunmadığı ancak arkadaki astsubay Ahmet Y'nin kullandığı araçta 70 kilo 350 gram esrar ele geçirildiğini belirtti.

Sanıklardan astsubay Ahmet Y. ise savunmasında suçunu itiraf ederek, olaydan önce Lice'de bulunan jandarma kontrol noktalarından rahatlıkta geçebileceğini düşündüğünü söyledi.

Ahmet Y, şunları kaydetti:

''Bu nedenle Salih T'nin benim aracıma öncülük yaptığı iddiaları doğru değildir. Teknik takip objektif yapılmamıştır. Yaklaşık 9 aydır yüksek disiplinli askeri cezaevinde tutuklu bulunmaktayım. Bu utanç verici suçu işlediğim o günden bugüne hayatımın en zor günlerini geçiriyorum. Aile bütünlüğümü kaybetmek üzereyim. 2005 yılından beri severek yaptığım askerlik işinden de onursuz bir şekilde çıkarılacağım. Bildiğim bütün bilgileri emniyetçilerle paylaşmaya hazırım.''

Mahkeme heyeti, diğer sanıkların da son savunmalarını dinledikten sonra sanıklardan astsubay Ahmet Y, Reşit S. ve Muzaffer Y'yi TCK'nın ''uyuşturucu nakletme'' suçunu içeren 188/3. maddesi uyarınca 5'er yıl 10'ar ay hapis ve 4'er bin lira para cezasına çarptırdı. Diğer sanık uzman çavuş Salih T. ise aynı suçtan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırıldı. Heyet, tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, uzman çavuş Salih T'nin tahliyesine karar verdi. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler