YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşkın sembolü güller fethedeceği kalpleri bekliyor
Aşkın sembolü güller fethedeceği kalpleri bekliyor
12 Şubat 2015 13:31
Tüm özel günlerde olduğu gibi 14 Şubat Sevgililer Günü'nde de en çok rağbet edilen hediyelerin başında gelen gül, Fethiye'deki kesme çiçek yetiştiricisi tarafından üretilerek farklı illere pazarlanıyor.

Akarca Mahallesi'nde 25 yıldır kesme çiçek yetiştiriciliği yapan Ömer Atlamaz, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla çiçekçilerin artan talebini karşılamaya çalışıyor. Yaklaşık 7 bin metrekarelik serasında kırmızı, sarı, turuncu, pembe ve beyaz renklerde yetiştirdiği gülleri özenle toplayan Atlamaz, kargo ile pek çok ile gönderdiği çiçeklerle sevgilileri mutlu ediyor.

Atlamaz, yaptığı açıklamada, Sevgililer Günü dolayısıyla çiçekçilerden gelen talebi karşılamak için çalıştıklarını söyledi. Özel günlerde güle olan talebin arttığını kaydeden Atlamaz, farklı illere gül gönderdiklerini ifade etti.

Sevgililer Günü'nde en çok kırmızı ve pembe güllerin tercih edildiğini anlatan Atlamaz, her geçen gün koleksiyonuna farklı renkte güller ilave ederek müşterilerinin beğenisine sunduğunu dile getirdi.

Özel günlerde gül ithalatının da arttığına değinen Atlamaz, şöyle konuştu:

"Hiçbir üretici ithal gül gelmesini istemez ama herkes ticaret yaptığı için kimseyi engelleyemiyorsunuz. Her türlü üründe olduğu gibi gül ithalatında da dövizimiz dışarı gidiyor. Bizim gibi üreticiler zor şartlarda çalışıyor ve desteklenmeye ihtiyacımız var. Devlet bize destek verirse iç dinamiklerimizi sağlayarak dışarıdan gül ithal etmeyiz ve paramız başka ülkelere gitmez."

Atlamaz, ülkede yeterli kesme çiçek üretimi yapıldığını ancak zaman zaman talebi karşılamadığını ifade ederek, "Bazı insanlar da kolay olması açısından bu çiçekleri Hollanda mezatından alıp getiriyor. Ben uzun yıllardır kendim üretiyorum ve ülkenin birçok iline bu gülleri gönderiyorum" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler