YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Aşk yağmuru' mahkemelik oldu
'Aşk yağmuru' mahkemelik oldu
18 Şubat 2010 15:14
Kemer'de çok tartışılan Aşk yağmuru heykeli sonunda mahkemelik oldu...

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde tartışmalara neden olan 'Aşk yağmuru' isimli heykelin eski yerine konulması için heykeltıraş tarafından idare mahkemesine dava açıldı.

Antalya'nın Kemer İlçesinde AK Partili Belediye Eski Başkanı Hasan Şeker tarafından heykeltıraş Zafer Sarı'ya yaptırılan 'Aşk yağmuru' isimli heykel tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Heykeltıraş Zafer Sarı tarafından yapılan ve çıplak bir kadını belinden tutup havaya kaldıran erkek figürünün tasvir edildiği 'Aşk Yağmuru' isimli heykel 2007 yılında dönemin belediye başkanı Şeker, tarafından İlçe merkezinde bulunan kavşağa dikilmişti.

Yerel seçimlerin ardından Belediye Başkanlığına seçilen MHP'li Mustafa Gül tarafından vinç ile bulunduğu bölgeden sökülen heykel önce Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ait depoya kaldırılmış ardından da, Kuğulu Park'ta bulunan havuza dikilmişti.
Heykelin bir parka dikilmesinin ardından bugün Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman ve Bursa Barosu avukatlarından Meral Eser ile birlikte Adliye'ye gelen heykeltıraş Zafer Sarı, 2 İdare Mahkemesi'ne 'Heykelirn yerinin değiştirilmesinin iptali' istemiyle dava açtı.

Bölge İdare Mahkemesi'nde aynı gün içerisinde 'Heykelin sökülme işleminin iptali' davası da görüldü.

DURUŞMAYA MİNYATÜR HEYKEL İLE KATILDI

Adliye'ye heykelin minyatürü ile gelen heykeltıraş Zafer Sarı, tek isteğinin heykelin orjinalinin alınıp yerine konulmusı olduğunu söyledi. Mahkeme heyetine gerekli dosyaları sunduklarını belirten Sarı, "Bizim şuan da akıbetini bilmediğimiz heykel 8 metrelik havuzuyla bir bütün oluşturuyor. Heykeli sadece 2 insan figürüyle görüyorlar. O havuzuyla ve 'Kemer' yazısı olan çelik figürleriyle bir bütün heykeldir" dedi.

'NAMUS BEKÇİLİĞİ BU TÜR SIĞ SİYASETÇİLERLE YAPILMAZ"

Heykeltıraş Zafer Sarı'nın Bursa Barosunu ziyaret ettiğinde 'Böylesine önemli bir konuyu, sanatı ve sanatçıyı hiçe sayan hukuksuz bir eylemin bir şekilde yargı önünde mahkum edilmesi gerektiği" düşüncesiyle bu davayı üstlendiklerini söyleyen Bursa Baro Başkanı Zeki Kahraman, heykelin şartnamede yer alan özgün haliyle eski yerine aynı şekilde konulması gerektiğini dile getirdi.

"Heykelin oradan kaldırılırken yapılan işlemlerin de sanatçı arkadaşımızın onuruna ve genel anlamda sanata bir saygısızlık olduğunun tescillenmesini talep ediyoruz." diyen Kahraman, "Burada belediye başkanını herhangi bir hukuki alt yapısı olmayan işlem ve eyleminin iptal ederek heykelin eski haliyle bir topyekün ekipmanlarıyla birlikte aynı yere konulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu eylemin hukuki olmadığını düşünüyoruz." İfadelerini kullandı.

'HEYKELİN DEĞİŞTİRİLMESİ ANTALYA'YA YAKIŞMADI'

Türkiye'de ahlak, namus bekçiliğinin bu tür sığ siyaset ya da siyasetçilerle yapılamayacağını, evrensel ve demokratik ilkeler olduğunu belirten Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye'nin bir hukuk devleti olma yolunda önemli adımlar attığını düşünüyoruz. Bu tür dar, çağ dışı yorumlarla herhangi bir işlemin yapılmasını Antalya ve Kemer gibi dünyaya açılan bir pencerenizde böyle bir işlemi yapmanızı hem yargı önünde hem de insanlık yönünde de mahkum edileceğini düşünüyoruz"

"ÖNEMLİ OLAN SANATIN VE SANATÇININ ONURUDUR'

Amaçlarının bir kazanç elde etmek olmadığını söyleyen Bursa Barosu avukatlarından Meral Eser ise, "Müvekkilim olan sanatçının değerleri için, her türlü fiyatın üzerinde olan hem sanat onuru hem de insan onurudur. En pahalı şey budur. Onun için idarenin yaptığı bu işlemi iptal ettirerek öncelikle sanatçı onurunun önemli olduğunu vurgulamak istedik. 2009 yılı Türkiye'sinde bir padişah fermanıyla hiç bir yasaya dayanmayan bazı 'oldu bittiler' oluyor. Bu nedenle tam yargı davası açmaktan utandık. Onun için öncelikle bu davayı açtık." şekilde konuştu.

İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler