YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asırlık Ali Dede'nin yüzden fazla torunu var
Asırlık Ali Dede'nin yüzden fazla torunu var
14 Nisan 2014 14:13
Kahramanmaraş’ta yaşayan ve kimliğine göre 103, ailesine göre 110 yaşında olduğu sanılan Ali Kara, ilerleyen yaşına rağmen hala dimdik ayakta.

Kahramanmaraş merkez 12 Şubat ilçesine bağlı Hasancıklı Mahallesi'nde yaşayan Ali Kara’nın doğum tarihi tam olarak bilinmiyor.

Nüfus cüzdanında doğum tarihi hanesine hicri 1327 yazılan Kara, hesaplamalara göre 103 yaşında görünse de çocukları asırlık çınarın 110 yaşında olduğunu belirtiyor.

Yaşamı boyunca, 2 dünya savaşı gören ve Kahramanmaraş’ın kurtuluşuna şahitlik eden Ali Kara, bugüne kadar 4 kez evlenmiş. Atatürk'ten günümüze 11 cumhurbaşkanı gören Kara, 6'sı erkek, 4'ü kız toplam 10 çocuk sahibi. 100’ün üzerinde toruna sahip olan Kara’nın diğer 3 eşi ise hayatını kaybetmiş.

87 yaşında hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara giden Kara, Yasin Suresi'nin bir bölümünü ezbere okuyabiliyor. Bir asrı geçen yaşına rağmen bugüne kadar ciddi bir hastalık geçirmeyen Kara, yaşına göre gayet sağlıklı ve dinç görünüyor. Kara, konuşulanları duymada biraz güçlük çekse de, tek başına evin merdivenlerinden iniyor, sokakta gezebiliyor, namazlarını ayakta kılabiliyor.

Ali dedenin doğal gıdalarla beslendiğine dikkat çeken oğlu, Ahmet Kara (52), babasının halen pekmezle beslendiğini kaydetti. Babasının 110 yaşında olduğunu söyleyen Kara, “Kimliğe göre 103 yaşında görünüyor. 4 tane hanım almış, biz 4’üncü hanımın çocuğuyuz. 100'ün üzerinde torunu var. Torununun torununu da gördü. Halen dimdik, namazını kılabiliyor. Sadece kulakları az duyuyor, o da yaşına göre normal. Eskiden beri doğal gıdalarla beslenmiş. Annem; ‘pekmez, teh, üzüm’ gibi gıdalarla beslendiğini söyler, halen pekmez yiyor.” diye konuştu.

Ali Kara’nın 84 yaşındaki 4’üncü eşi Durdu Kara da eşiyle 14 yaşında evlendiğini aktardı. Eşinin evlendikten sonra askere gittiğini söyleyen Kara: “14 yaşında evlendim o daha sonra askere gitti geldi, şimdi birbirimize destek oluyoruz. Çocuklarımın yanına gidiyoruz. Bir gün orada bir gün burada geçinip gidiyoruz.” dedi.

 

CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler