YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Artık peynir ekmek gibi satılamayacak
Artık peynir ekmek gibi satılamayacak
Artık peynir ekmek gibi satılamayacak
07 Kasım 2007 / 16:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Dükkanlarda serbestçe satılan ve soygun, yaralama ve kapkaç gibi suçlarda kullanılan kurusıkı silahlara sıkı denetim geliyor. İçişleri Komisyonu bu konudaki kanun teklifini kabul etti. Görüşmeler sırasında emniyet yetkililerinin gösterdiği kuru sıkı tabancalar vekilleri şaşkına çevirdi.


Kimileri güvenlik nedeniyle kurusıkı silah sahibi olmak istese de gerçeğine birebir benzeyen bu silahlar kötü niyetli kişilerin elinde tehlikeli bir oyuncağa dönüşüyor. Kurusıkılar son yıllarda gasp, soygun, hırsızlık, kapkaç, tehdit, adam kaçırma, zorla senet imzalatma gibi suçlarda kullanılıyor.


ÖLDÜRÜCÜ BİR SİLAHA DÖNÜŞEBİLİYOR

Daha da vahimi ise kurusıkıların küçük bir tadilatla gerçek ve öldürücü bir silaha dönüştürülebiliyor olması... Resmi kayıtlara girmiş 356 bin 218 kurusıkı silah bulunuyor. Bu silahlarla sadece 2002-2004 yılları arasında işlenen suç sayısı 11 bin 246


Kurusıkılarla ilgili yaşanan sıkıntılar üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi harekete geçti. İçişleri Komisyonu'nda kurusıkılara denetim getiren yasa tasarısı kabul edildi.. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de komisyona kurusıkı tabanca örnekleri getirdi. Özellikle akrep olarak tabir edilen silah milletvekillerini bile hayrete düşürdü.


18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE KURUSIKI YOK

"Ses ve gaz fişeği atabilen silahlar hakkındaki kanun tasarısı yasalaştığında kurusıkıların imali ve ithali Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın denetiminde yapılabilecek. İzinsiz bu silahı üretenlere üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Kurusıkıların imalinde aranan "silaha dönüştürülememe" koşulu ithalatta da aranacak. 18 yaşından küçüklere kurusıkı satılamayacak.


Kurusıkıların satışına sadece silah ve mermi satılan ruhsatlı yerlerde izin verilecek. Kurusıkıları tadilatla gerçek silaha dönüştürenleri de hapis cezası bekliyor. Yasa çıktıktan sonra bu tür silahları ellerinde bulunduranlar bir yıl içinde mülki idare amirliklerine başvuracak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler