YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arkadaş sevgisi mucit yaptı
Arkadaş sevgisi mucit yaptı
12 Nisan 2016 16:12
Tunceli'de omurilik felci geçiren arkadaşlarına yardım etmek isteyen iki liseli genç, egzersiz yaptıran robot el geliştirdi.

Tunceli'de geçirdiği bir kaza sonucu yatağa mahkum kalan arkadaşlarının yardım talebi üzerine çalışmalar yapan Namık Kemal Endüstri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Hasret Özcan ve Emir Can Ataş, geliştirdikleri projeyle uzuvlarını kullanamayan hastalara umut oldu.

11. sınıf öğrencileri Hasret Özcan ve Emir Can Ataş, bir buçuk yıl önce kaza sonucu omurilik zedelenmesi yaşayan arkadaşlarının kullanamadığı eli için yardım istemesi üzerine araştırmalar yapmaya başladı. İki arkadaşın icat ettikleri ve "Egzersiz Yaptıran Robot Eldiven" adını verdikleri proje, 8 ilden gelen 100 projenin değerlendirildiği TÜBİTAK 47. Liselerarası Yarışmada birinci oldu

"Türkiye'de ve dünyada da bir ilk olabilir"

Çalışmalarının "Teknolojik Tasarım" dalında 100 proje arasından birinci olduğunu söyleyen Proje Koordinatörü Yunus Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Egzersiz Yaptıran Robot Eldiven" projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirtti. Özen, şunları söyledi:

"Biz, arkadaşımız için Emir Can ve Hasret ile birlikte çalışmalar yapmaya başladık ve şu an yaptığımız projeyi ürettik. TÜBİTAK 47. Liselerarası Yarışması'nın olduğunu biliyorduk ve bu yarışmaya da katılabileceğimizi araştırdık. Herhangi bir engelin olmadığını gördük ve liseler arası yarışmada Malatya bölgesinden katıldık. 

Yarışmada teknolojik tasarım dalında bölge birincisi seçildik ve Mayıs ayında Ankara'ya gitmeye hak kazandık. Kopan uzva göre prototipler mevcut. Bu, onlardan çok farklı. Var olan ele uygun olarak egzersiz yaptıran, kas erimelerini yavaşlatıp, kan dolaşımını hızlandıran bir sistem. O nedenle Türkiye'de ve dünyada da bir ilk olabilir."


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler