YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aracınızın yaz bakımını ihmal etmeyin
Aracınızın yaz bakımını ihmal etmeyin
20 Haziran 2013 12:13
Havaların ısınması ile birlikte araç bakımlarının öneminin arttığını belirten uzmanlar, küçük ama basit tedbirlerin alınmaması durumunda yüksek bedeller ödendiğine dikkat çekiyor. .

 

Yaz mevsimiyle birlikte kavurucu sıcaklar araçların bakımını da yakından ilgilendiriyor.

Tatil planları yapan vatandaşlardan araç bakımını ihmal etmemelerini isteyen BUROTO Servis Sorumlusu Cüneyt Ok, yolculukların güvenli olması için yola çıkmadan evvel araç bakımı yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Aracın motor yağı, fren hidroliği, soğutma suyu gibi sıvıların yaz aylarında ilk planda geldiğini belirten Ok, "Fren hidroliği hayati önem taşımaktadır. Lastiklerin basıncı nasıl yüke göre düzenlenecekse, aynı durum fren sistemi için de geçerlidir. Yaz demek toz demektir.

Tozlu yolda çabuk kirlendiğinden hava filtrelerinin kontrolüne de dikkat etmek gerekir. Kirli filtre hem motor performansını düşürür, hem de yakıt tüketimini artırır. Şuurlu bir sürücünün aracında yapacağı kontroller, fazladan masraf ödenmesinin önüne de geçer" diye konuştu.

Serinleyeyim derken hasta olmayın

BUROTO Servis Sorumlusu Cüneyt Ok, bakımsız klimanın araç içerisindeki kişileri hasta etme ihtimalinin de yüksek olduğunu ifade ederek, "Yetersiz sıvı dolaşan ve hortum bağlantılarında kaçak bulunan soğutma sistemi motorun hararet yapmasına, dolayısıyla yolda kalmanın dışında çok ciddi masrafların çıkmasına da sebep olabilir.

Klimayla birlikte görev yapan polen filtresi, değiştirilmesi gereken parçalar arasında önceliklidir. Aşınan lastikler, tekerlekteki yuvarlanma direncini arttırırken bu da rot ve balans ayarının bozulmasına sebep olabilir.

Azalan direksiyon hissi karşısında yol tutuş özellikleri de zayıflayan araçta, yakıt tüketimi artarken birçok parçanın da ömrü de kısalmaya başlar. Yaz mevsimine girmeden araçlarda birkaç noktayı kontrol ettirmekte büyük yarar var. Bu kontroller, araçlarda rutin yapılanlar ve yaz mevsimine yönelik gerekenlerin birleşmesidir. Kışın soğuk havalardan etkilenen dış boyanın da kontrolünün yapılması aracın ömrünü uzatır" dedi.

Aracınız tatile hazır, ya siz?

Uzun tatil yolculuklarında otomobil kullanmanın daha fazla dikkat istediğini belirten sağlık uzmanları ise, yolculuk öncesi yağlı ve ağır gıdalar yenilmemesini tavsiye ederek, "Çay ve kahve içerdiği uyarıcı olduğu için tavsiye edilir. Bolca sıvı gıdalar almak yararlı. Otomobile bindiğinizde, önce doğru oturma ve sürüş pozisyonunu bulun, aksi bir durumda sırt ve boyun ağrısı çekmeniz kaçınılmazdır.

Bagajı yüklerken ağır yükleri arka koltuğa yakın, hafif yükleri de tampona yakın koyun. Böylece ağırlık merkezi otomobilin ortasına yaklaşır. Konvoydayken sollama yapmak için acele etmeyin. Araç yüklü olduğu için sollama mesafesi uzayacaktır. En azından iki saatte bir mola verin. Her molada tuvalete gidin ve kan dolaşımını düzenleyecek egzersizler yapın. Özellikle kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak eklemlerinizi açacak hareketler yapın" dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler