YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araba dereye böyle uçtu
Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Karabük’te tatbikat geçekleştirildi. Tatbikat kapsamında uçurumdan dereye otomobil atıldı.
Araba dereye böyle uçtu
07 Mart 2013 / 18:09 Güncelleme: 07 Mart 2013 / 18:15

Karabük Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından Karabük Üniversitesi’nde tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Samit Tokmak, İl Afet Acil Durum (AFAD) Müdürü Gazanfer Erbay, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Tatbikatta ilk olarak yaklaşık 50 metre yükseklikten hurda bir otomobil dereye atıldı. Otomobilin dereye atılmasının ardından harekete geçen AFAD ve UMKE ekipleri, otomobil içindeki kazazedeyi kurtarmaya çalıştı. Bu sırada üniversite öğrencileri de kazazedelerin yakınları gibi olay yerine gelerek, görevlilere zorluk çıkardılar. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da, tatbikata katılarak otomobil içerisinde bulunan kazazedeyi su üzerine çıkarak AFAD botuna konulmasına yardım ederken, kazazede başarılı bir şekilde sudan çıkarıldı. AFAD ekipleri üniversitenin köprüsünden halatla dere üzerine inerek, gösteriler yaparken, katılımcılar ekipleri sık sık alkışladı. Ekipleri, cansız bir mankeni sedyeye koyarak derenin üzerinden karşı tarafa geçirdiler.
 
Tatbikat sonunda arama kurtarma köpeği de gösteri yaparken, tatbikat gerçeği aratmadı.İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler