YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Annesi aynı hastalıktan ölmüştü
Annesi aynı hastalıktan ölmüştü
29 Ocak 2010 10:52
10 yaşındaki Ömür Taran'ın küçük bedeni annesini kaybettiği hastalıkla mücadele ediyor...

''Lorenzo'nun Yağı'' adlı filme konu olan ''sinir sistemi hastalığı'' olarak da bilinen Adrenolökodistrofiye (ALD) hastalığından annesini kaybeden 10 yaşındaki Ömür Taran, bir yıldır aynı hastalığa karşı yaşam mücadelesi veriyor.

Edinilen bilgiye göre, Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Küçük Sanayi Sitesi'nde marangozluk yapan Abdullah Taran, ALD hastalığıyla mücadele eden eşi Hayriye Taran'ı kurtarabilmek için varını yoğunu sattı, ancak eşi 2 yıl önce bu hastalıktan hayatını kaybetti.

Geride kalan 3 çocuğuyla yeniden hayata tutunmaya çalışan Abdullah Taran, Nadir Tolun İlköğretim Okulu 3/B sınıfı öğrencisi olan oğlu Ömür Taran'ın (10) da eşinin ölümünden bir yıl sonra aynı hastalığa yakalandığını öğrenince, yıkıldı.

Bu tarihten itibaren Taran ailesi için yeni bir zorlu tedavi süreci başladı. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan Ömür'e, ağabeyi Elvan Taran'dan ilik nakli yapıldı.

Son 4-5 ayda 22 kilodan 16 kiloya kadar düşen Ömür için doktorlar, ikinci kez ameliyat istedi. Sağlık Bakanlığından alınan izinle yapılacak ameliyat için 5 bin avro gerektiği öğrenildi.

Baba Abdullah Taran, yaptığı açıklamada, para temin edilinceye kadar hastanede yapılacak bir şeyin kalmadığını, bu nedenle oğlunun taburcu edildiğini söyledi.

Taran, bu paranın temin edilmesi için yardımseverlerin desteğini beklediklerini ifade etti.

Bu arada, Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz'ın Ömür Taran'ın tedavisi için Kaymakamlıktan bin lira vererek kampanya başlattığı bildirildi.

Öte yandan, Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Bilgisayar Teknisyenliği Bölümünde okuyan Ömür'ün ağabeyi Elvan Taran'ın, küçük kardeşine iliğini vermesinin yanı sıra ailesine ekonomik açıdan yük olmamak için okuluna ara verdiği öğrenildi.

ALD

ALD, sinir sisteminde sinir lifleri kılıfının yitirilmesine bağlı, Adrenolökodistrofi proteininin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık. Bu proteinin yokluğu, çok uzun yağ asidi zincirlerinin başta merkezi sinir sisteminde olmak üzere, türlü dokularda birikmesine neden oluyor.

Hızla ilerleyen ve çocuk için kısa sürede ölümle sonuçlanan, ender görülen hastalık, özellikle 5-12 yaşındaki çocukları etkiliyor. Gerçek bir öykünün anlatıldığı, 1992 yapımı ''Lorenzo'nun Yağı'' adlı filme de konu olan hastalığın tek tedavisi ilik nakli. Ancak uygun iliğin bulunması oldukça zor.

A.A.

ömür yavrumuz
 // ayşe türker
yavrum benim allahım sana yardım etsin şifa versin babana kardeşlerine sabır versin inşallah.yardım etsin insanlar okuyup üzülüp geçmesin iş bankası burhaniye şubesi şube kodu 2122 hesap numarası 421797 bizzat babasından alındı bu numara isterseniz google da araştırın kaymakamın açtırdığı numara bu...
06 Şubat 2010 12:19
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler