YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Anneler günü yardımı' vatandaşı bankaya döktü
TC Kimlik numarasının sonu 4 ile biten vatandaşlara, 400 lira veriyorlarmış. Bu doğru mu?
'Anneler günü yardımı' vatandaşı bankaya döktü
04 Mayıs 2009 / 14:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye çapında fiskos mekanizması ile kulaktan kulağa ve telefonla yayılan bir söylenti halkı banka şubelerinin önünde kuyruğa sokmaya yetti. İşte fısıltının gücü!


İstanbul Bağcılar'da oturan bir sanatçı dostuğumuz bu sabah telefonla arayarak, "Kaymakamlıklar Anneler Günü  için bir kampanya düzenlemiş. TC Kimlik numarasının sonu 4 ile biten vatandaşlara, 400 lira veriyorlarmış. Bu doğru mu?" diye sordu.


Kendisini Üsküdar'daki kız kardeşinin arayarak haber verdiğini söyleyen Bağcılar'daki sanatçı dostumuz eş ve dosttan bu yönde çok telefon aldıklarını ve Ziraat Bankası şubeleri önünde kuyruklar oluştuğuğunu söylüyordu...


Araştırdık baktık böyle bir şey söz konusu değildi. Ama bankalara gidenler olduğu doğruydu. Biz haberi hazırlarken AA'dan gelen bir haber de Iğdır'da TC kimlik numarasının son rakamı 2 ve 4 ile biten kadınlara Anneler Günü dolayısıyla 400 TL yardım yapılacağı iddiaları üzerine bazı kadınlar, banka önünde kuyruk oluşturduğunu belirtiyordu. Demek ki söylendi sadece İstanbul'u değil Anadolu'yu da sokaklara dökmüştü.


Kent merkezinde 2 gün önce vatandaşlar arasında TC kimlik numaralarının son rakamı 2 ve 4 ile biten kadınlara ''Anneler Günü'' nedeniyle 400 TL yardım yapılacağı yönünde söylenti dolaşmaya başladı.


Söylentiye inanan bazı kadınların, erken saatlerden itibaren Ziraat Bankası önünde kuyruk oluşturdukları gözlendi. Bankanın açılmasının ardından yetkililerin iddiaların gerçek olmadığını belirtmesi üzerine, bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Banka önünde bekleyen kadınlardan bazıları, ''Bunlar yalansa neden bize söylemediler. Sabahın erken saatlerinden beri buradayız. Ayıptır'' dedi.


Vali Saffet Karahisarlı ise gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.


Valilik olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım ettiklerini belirten Karahisarlı, ''Maddi durumu iyi olmayan ailelere yardım yapıyoruz. Bu konuda da kendilerine bilgi veriyoruz. Vatandaşlarımızdan söylentilere inanmamalarını istiyoruz'' dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler