YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anneler bebeklerin uykusuzluğundan şikayetçi
Anneler bebeklerin uykusuzluğundan şikayetçi
12 Nisan 2013 12:06
Türkiye'de bebeklerin yüzde 72'si her gün uyku sorunu yaşıyor.

Bebeklerin uyku problemi ve nedenlerine ilişkin araştırma, 0-3 yaş arasında çocuğu olan annelere anket yönetimi ile gerçekleştirildi. Prima'nın yaptığı araştırmada, Türkiye'de bebeklerin yüzde 72'sinin her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kaldığı belirlendi.

Araştırmaya göre, annelerin yüzde 19'u bebeklerinin tüm gece sorunsuz uyumasını hiç sağlayamadığını belirtti. Yüzde 9'u ise bebeği uyurken rahatsız edecek faktörler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade etti. Buna karşın annelerin yüzde 27'si bebeklerinin haftanın yedi günü gece boyunca sorunsuz uyuyabildiğini aktardı.

Annelerin bir kısmı bebeklerinin uyku kalitesini etkileyen birden fazla faktörü bildiği söyledi. Bebeklerin uyku sorununda ilk nedeni boş mide aldı. Annelerin yüzde 26,8'i sıkıntılı bir gece uykusunun en önemli tetikleyicisi olarak bebeklerin aç karınla yatmasını gösterdi.

Nedenlerde ikinci sırayı, bebeğin ıslak bezle uyuması aldı. Annelerin yüzde 17'si ıslak bezin, bebeğin uykusunun bölünmesinde rol oynadığını, bunun dışında diş çıkarma, gürültü ve oda sıcaklığının da etkili olduğuna dikkati çekti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler