YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da polisi şok eden soygun
Ankara'da polisi şok eden soygun
Ankara'da polisi şok eden soygun
07 Temmuz 2008 / 20:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ankara'da yaşanan son yılların en ilginç banka soygununda yeni bilgilere ulaşıldı. İlk incelemelere göre soygun için kazılan tünelin uzunluğu 50 metreyi geçiyor.


Tünelde madencilerin kullandığı malzemeler bulundu. Zanlıların bankaya girmek için yerin 3 metre altında kazı yaptıkları ve bankanın özel kasa bölümünü elleriyle koymuş gibi buldukları belirlendi. Olay bir süre önce gösterime giren, Londra'da yaşanan gerçek bir soygun hikayesine dayanan 'Banka İşi' filmini anımsattı.


Ankara'nın Balgat semtinde bulunan ve önceki gün gerçekleşen Ziraat Bankası soygunu ile ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü soruşturmayı derinleştirdi. Polis soruşturmada önemli ve ilginç bilgilere ulaştı. Hırsızların bankaya yaklaşık 50 metre mesafede bulunan kanalizasyon çukurundan girdiği saptandı. Hırsızların, kanalizasyona girdikten sonra en az 40 metre uzunluğunda tünel kazıktan sonra bankaya ulaştığı anlaşıldı.


Banka hırsızlığının ardından Başkent polisinde alarm verildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çapta inceleme yaptı. Hırsızlık Büro Amirliği dedektifleri de tüm mesailerini Banka hırsızlığına ayırdı. Dedektiflerin ilk incelemesine göre, soyguncular tüneli yerin 3 metre altından kazmış. Ziraat Bankası'nın arkasından binaya giren hırsızların tünel için rota çizdiği de belirtiliyor. Soyguncular önce sağa ardından sola 90'ar derecelik açılarla kazı yaparak özel kasaların bulunduğu yere nokta giriş yapmış. Banka soyguncuları 13 özel kasanın 11'ini kırıp içlerindeki değerli eşyaları alarak kayıplara karıştı.


Madenci gibi çalışmışlar


Polis yaptığı incelemede bankanın yanında madencilerin kullandığı malzemelere ulaştı. Suç aletleri arasında halat, eldiven, keser, levye, tekerlekli küçük bir araba ve kum torbalarını buldu. Hırsızların, kazdıkları toprakları torbalara koyduğu ve tahta arabaya koyarak çektiği anlaşıldı. Polis ayrıca tünelin tamamını bulabilmek için tünelin bankaya çıkan kısmından su tazyiki ve sis bombasıyla diğer ucu bulmaya çalıştı.


Banka şubesi ile ortak hareket eden polis, özel kasaların sahiplerini belirlemeye çalışıyor. Kasalarda para ve ziynet eşyası dışında herhangi bir gizli belgenin bulunup bulunmadığı da araştırılıyor. Hırsızlık masası ekipleri, tünelde en az 4 hırsızın çalıştığı ve bu çalışmanın en az bir ay sürdüğünü belirledi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler