YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara - İstanbul hattı ne zaman tamamlanacak?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT hattının 29 Ekim'de tamamlanmasının planlandığını söyledi.
Ankara - İstanbul hattı ne zaman tamamlanacak?
27 Nisan 2013 / 09:19 Güncelleme: 27 Nisan 2013 / 09:21

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT hattındaki Bozüyük Akpınar-İçköy'de bulunan en uzun tünelindeki son delme işleminin gerçekleştirilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Baret takan, fosforlu iş yeleği giyen Bakan Yıldırım, buradaki konuşmasında, hem Marmaray hem deAnkara-İstanbul YHT hattı şantiyelerini yerinde incelediğini anlattı.

Bugün tünellerden en uzununu ışıkla buluşturduklarını belirten Yıldırım, tünelin 4 bin 100 metre uzunluğunda olduğunu bildirdi.

Yıldırım, 29 Ekim'de tamamlanması planlanan hattın işletmeye alınmasıyla Osmanlı'nın başkenti İstanbul ile Ankara arasındaki mesafenin 3 saatte alınabileceğini, böylece iki il arasında demiryolu ile seyahat edenlerin oranının yüzde 10'dan yüzde 78'e çıkmasının beklendiğini vurguladı.

Tünele girerek, kırma makinesiyle son delme işlemini yapan Yıldırım, operatöre bahşiş verdi.

Altyapı çalışmaları bitmek üzere

Daha sonra konvansiyonel trenle Eskişehir'e gelen Yıldırım, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş'de(TÜLOMSAŞ) yüklenici firma yetkilileriyle toplantı yaptı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının Eskişehir-İstanbul bölümünün şantiye toplantılarının her ay yapıldığını bildirdi.

Bu YHT hattı üzerinde yüzlerce sanat yapısı olduğunu ifade eden Yıldırım, "50 kilometreye yakın yapılmış tünel var. 10 kilometreden fazla viyadük var. Hele hele Bozüyük'ten Sapanca'ya kadar olan kısım, neredeyse yüzde 60'ı tünel, viyadük. Zor bir arazi. Zor bir iş ama yüzde 90-95 oranında altyapı bitmiş vaziyette, üstyapı da yüzde 30 seviyelerini geçti. Bir hedefimiz var. Hedefimiz, 29 Ekim'e projeyi hazır hale getirmek. Bunun için arkadaşlarımız gece gündüz, yoğun bir şekilde çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler