YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikan askerlerine "Hz. Mevlana" anlatıldı
Amerikan askerlerine "Hz. Mevlana" anlatıldı
13 Aralık 2014 16:17
Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda konuşlu 39. Hava Kanat Komutanlığı'nda görevli Amerikalı askeri personele ait resmi internet sitesinde Hz. Mevlana ve Şeb-i Arus törenleriyle ilgili bilgiler verildi.

Üssün dış ilişkiler koordinatörü Mehmet Birbiri, üssün resmi internet sitesinde Hz. Mevlana'nın hayatı ve Aralık ayında gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenleriyle ilgili Amerikalı personele bilgiler verdi. Yazısına Hz. Mevlana'nın "Gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir ol ister Mecusi, ister ateşe tapan. Yine gel. Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Tövbeni bin kere bozsan da yine gel" sözleriyle başlayan Birbiri, dünyanın her köşesinden milyonlarca insanın bu çağrıya uyduğunu belirtti.

Hz. Mevlana'nın, öldüğü 17 Aralık 1226 tarihine kadar İslam dünyasında şiirleri ve öğretileriyle sevgiyi, barışı ve hoşgörüyü yaydığını dile getiren Birbiri, "Binlerce turist ve hacı, Konya'da düzenlenecek sema törenlerine katılmak için Konya'ya gidiyor. Türkiye'deki Mevleviler de fikir babaları Hz. Mevlana'nın düğün gecesini kutlamak için Konya'ya geliyor. Konya'da sokakta meyve satandan dönemin sultanına kadar herkes onu 'Bizim ustamız' diye çağırırdı" diye belirtti.

Yazısında Hz. Mevlana'nın sevgi, barış, kardeşlik ve Allah yolunda bir olma mesajları verdiğine dikkat çeken Birbiri şunları kaydetti:

"Hz. Mevlana, 'Dua edenlerin bir hareketi vardır' derdi. Onun müritleri sonunda özel kıyafet, hareket ve enstrümanlarla 'Sema'yı geliştirdi. Sema üç bölümdür. Allah'ı bilmek, Allah'ı görmek ve Allah ile bütünleşmek. Hz. Mevlana müritlerine 'Ben öldüğümde üzülüp ağlamayın. Çünkü öldüğüm gün, Sevdiğime kavuşacağım gündür' dedi. Ve bu nedenle Hz. Mevlana'nın öldüğü güne 'düğün gecesi' denir ve her yıl 17 Aralık'ta törenler gerçekleştirilir."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler