YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alo fetva hattına gelen ilginç sorular!
Alo fetva hattına gelen ilginç sorular!
11 Temmuz 2013 10:37
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kurulan Alo Fetva Hattı'nda Ramazan ayı sebebiyle telefon yoğunluğu yaşanırken, bazı vatandaşlar da dertleşmek için vaizlere içini döküyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz sene başlatılan Alo 190 Dini Danışma Hattı özellikle Ramazan ayında vatandaşların yoğun ilgisini görüyor. Bursa'da alanında uzman vaizler de Alo Fetva Hattı'na gelen soruları cevaplandırıyor. Bursa İl Müftü Yardımcısı Yunus Can, Fetva Hattı'nın yaklaşık 1 sene önce açıldığını belirterek, mübarek günlerde ve aylarda arama trafiğinin arttığını söyledi.

Bursa Müftülüğü içinde bulunan danışma hattı merkezinde vaizlerin hem telefonla hem de yüz yüze vatandaşlarla görüşerek onların sorularını cevaplandırdığını kaydeden Can, "Alo fetva hattı gerçekten çok yoğun. Yeni olmasına rağmen bir hayli arama yapılıyor. Mübarek gecelerde daha fazla aranma oluyor. Ağırlıklı olarak gelen sorular belli. Aile geçimsizliğinden , kişinin evladından şikayet etmesine kadar pek çok soru bize yöneltiliyor.

Ramazan ayında en çok sorulan soru oruç, imsak ve sahurla ilgili. Mesela 'bozulan bir oruç hangi durumlarda kaza edilir?' gibi sorular yöneltiliyor. Hangi durumlarda kaza ve kefaret gerekir. Bunula ilgili sorular da bize ulaşıyor" dedi.

"En çok boşanma ile ilgili sorular geliyor"

Aile ilgili çok fazla soru geldiğini de açıklayan Can, şöyle devam etti:

"Yani nikah ve boşanma ile ilgili sorular yöneltiliyor. Bazen de yeminle ilgili sorular geliyor. Toplumun ihtiyaç duyduğu her konu ile ilgili bir soru geliyor bize. Hatta banka kredileri ya da faizli alışverişle ilgili sorularla karşılaşıyoruz. Bu soruları vaiz arkadaşlar, bildiklerini anında cevaplandırıyor. Ama araştırılacak bir soru varsa kendi aramızda tartışıyoruz. Bazen de iki tarafı da ilgilendiren bir soru geliyor. Bu soruya cevap verdiğinizde eksiklik olabilmesi söz konusu olduğundan yüz yüze görüşmeyi tavsiye ediyoruz. Aile konusunda ağırlıklı olarak boşanma ile ilgili sorular geliyor. Eşlerinden biri öfkeleniyor sinirleniyor ve evliliği bitirme noktasına gelebiliyor."

"Alo fetva hattı mı? "Benim bir derdim var"

Alo Fetva Hattı'nı bazı vatandaşların derdini anlatmak için de aradığını kaydeden Can, "Sözü dinlenemeyen yaşlılar var. Yani çok itibar edilmiyor onlara. Adam dertleşmek için bizi arıyor. 'Alo fetva mı?' diye soruyor bize. Arkasından başlıyor başından geçen bir olayı anlatmaya. Siz hiçbir şey söylemiyorsunuz ama o en sonunda 'Allah razı olsun beni çok rahatlattınız' diyerek telefonu kapatıyor. Yani biz yaşlılarımız biraz ihmal ediyoruz. Onları dinlemediğimiz için insanlar konuşacak yer arıyor. Böyle sosyal ve psikolojik sorulara cevaplar da alabiliyoruz" dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler