YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aldatma cinayetine 40 yıl hapis
Aldatma cinayetine 40 yıl hapis
18 Mayıs 2010 18:28
Kendisini aldattığını öne sürdüğü eşi ile eşiyle birlikte olduğunu iddia ettiği kişiyi öldüren kişi, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Antalya'da geçen yıl ağustos ayında kendisini aldattığını iddia ettiği eşi ve eşiyle birlikte olduğunu öne sürdüğü kişiyi tabancayla vurarak öldüren inşaat işçisi, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ermenek Mahallesinde inşaatlarda çalışan ve kendisini aldattığını öne sürdüğü eşi Ayşegül Doğan'ı (25) motosikletiyle götürdüğü mahalle mezarlığında tabancayla vurarak öldüren, ardından da eşinin ilişkisi olduğu iddia edilen berber Sadık Turgut'u (35), aynı mezarlığa götürmeye çalışırken kaçtığı bir apartmanın girişinde öldüren sanık Hamdi Doğan, ''Planlayarak ve tasarlayarak insan öldürme'' suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezaları talebiyle yargılandığı Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında hakim karşısına çıktı.

Duruşmada, olay nedeniyle devlet korumasına alınan sanığı kızı F. Doğan'ın (9) ifadesi sosyal hizmet uzmanları eşliğinde alındı.

Kız çocuğu ifadesinde, annesinin babasından gizlediği bir cep telefonu ile biriyle ''Aşkım'' ifadeleriyle konuştuğunu, mahallede berberlik yapan Sadık Turgut adlı kişinin, balkonda yattıkları başka bir gün de evin içerisinde babası olmasına rağmen annesinin yanına geldiğini söyledi.

Sadık Turgut'u annesinin yanında başka zamanlarda da gördüğünü anlatan kız çocuğu, anneannesinin de kendisine, ''Bildiklerini söylersen, baban hapisten çıkmaz'' dediğini dile getirdi.

Duruşma savcısı tarafından da açıklanan mütalaa ile iki ayrı müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilen sanık Hamdi Doğan ise son savunmasında, cinayet işlemek istemediğini, eşi ile bir süre ayrı yaşadıklarını, tekrar birleştiklerinde ise eşinin kendisine hakaretlerde bulunarak, sevmediğini söylediğini öne sürdü.

Aldatma tartışması nedeniyle olay günü de boşanacağını söylediğinde eşinin kendisine ağır, aşağılayıcı hakaretlerde bulunuğunu iddia eden sanık Hamdi Doğan, tartışma sırasında tabancasının patladığını, öldürme kastının olmadığını ileri sürdü.

Ölen Sadık Turgut'un da eşiyle ilişkisi olduğuna yönelik kendisine hakaret içeren sözler sarf ettiğini, bu tartışmada da tabancasının patladığını iddia eden Doğan, ''Ben katil değilim. Yaşadığım olaylardan dolayı saldırgan bir insan oldum. Psikolojik tedavi görüyorum ve sürekli ilaç kullanıyorum. Adalet bana yardımcı olsun'' diye konuştu.

Sanık avukatı Teoman Kurteri ise sanığın mutaassıp bir çevrede yetiştiğini, namus kavramına yönelik son derece hassas olduğunu söyledi. Ölen Ayşegül Doğan'ın evliliğin gereği olan sadakat kavramını ihlal ettiğinin yargılamada da tüm delillerle ortaya çıktığını savunan Kurteri, ''Sanık, eşinin sadakatsizliği nedeniyle muhakeme yeteneğini kaybetmiştir. Boşanmayı düşünemeyecek kadar ağır duygular yaşamıştır. Verilecek cezada ağır tahrik uygulansın'' dedi.

Öldürülen Sadık Turgut'un yakınlarının avukatı ise evliliklerde anlaşmazlık ve aldatma iddialarıyla ilgili boşanma kavramının bulunduğunu, sanığın boşanmak yerine eşini ''töre'' anlayışıyla planlayarak ve tasarlayarak öldürdüğünü savunarak, verilecek kararda indirim uygulanması halinde, ''töre'' bahanesiyle işlenen bu tür cinayetlerin artabileceğini söyledi.

Hamdi Doğan'ın eşi Ayşegül Doğan'ı planlayarak ve tasarlayarak kasten öldürdüğüne hükmeden mahkeme heyeti, sanığı bu suçtan önce ağırlaştırılmış müebbet, eşinin sadakatsizliği nedeniyle indirim uygulayarak daha sonra da 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Duruşmadaki iyi halinden dolayı sanığı bu suçtan sonuçta 20 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, Hamdi Doğan hakkında Sadık Turgut'u öldürmekten de aynı suçlama ve aynı indirim maddeleriyle yine 20 yıl hapis cezası karar verdi.

İki cinayetle ilgili tahrik indirimiyle birlikte toplam 40 yıl hapis cezası verilen sanık hakkında mahkeme heyeti, ruhsatsız tabanca kullanması nedeniyle 10 ay hapis cezasına daha hükmederken, bu ceza hükmün açıklanmasının ertelenmesiyle 5 yıl süreyle ertelendi.

Hamdi Doğan, 24 Ağustos 2009 tarihinde kendisini aldattığını öne sürdüğü iki çocuğunun annesi eşi Ayşegül Doğan'ı Ermenek Mahallesi'nde motosikletiyle götürdüğü mezarlıkta tabancayla vurarak öldürmüş, ardından eşinin ilişki olduğunu iddia ettiği mahallede berberlik yapan Sadık Turgut'u da yine aynı mezarlığa götürmeye çalışırken motosikletten atlayarak kaçması üzerine bir apartmanın girişinde vurarak öldürmüştü. Kaçan zanlı, kısa süre sonra polise teslim olmuştu. AA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler