YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alanya'da ilginç olay
Alanya'da ilginç olay
08 Mart 2010 15:45
Tehlikeli hayvan besleyen kişiye rekor ceza...

Alanya Kaymakamlığınca, ''ülkeye girişi, sahiplendirilmesi ve satışı yasak olan köpeklerden beslediği'' belirlenen bir kişiye 10 bin 302 lira idari para ceza verildi.

Yapılan yazılı açıklamada, ''5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14. maddesine'' göre, ''Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileriro gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplendirmek, ülkeye girişini sağlamak, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmenin kabahat suçu'' kapsamına girdiği belirtildi.

Açıklamada, 1 Martta Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliğinin ilçede yaptığı denetimlerde, kanunda belirtilen özelliklerde 3 köpek yetiştirerek ''kabahat suçu'' işlediği belirlenen A.C'nin, köpek başına 3 bin 434 lira olmak üzere toplam 10 bin 302 lira idari para cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği kaydedildi.

Hayvanları Koruma Kanunu'nda belirtilen ve tehlike arz eden hayvanların üretilmesinin, takasının, satışının yasak olduğu vurgulanan açıklamada, vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerektiği, denetimlerin süreceği ve bu suçu işlediği tespit edilenlerin cezalandırılacağı ifade edildi.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler