YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKUT takım sayısını artırdı
AKUT takım sayısını artırdı
31 Mayıs 2014 12:05
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, derneğin takım ve gönüllü sayısının arttığını bildirdi.

AKUT Bodrum ekibinin kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bodrum'a gelen Mahruki, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugüne kadar Türkiye genelinde bin 500'ün üzerinde operasyon gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

Operasyonlarla bin 870 civarında insanı kurtardıklarını belirten Mahruki, "Son yıllarda operasyon sayılarımız arttı. Çünkü ekip sayımız da artış var.

Geçen yıl 247 operasyonumuz vardı. 293 kişiyi kurtardık. Bunların 160 kadarı hayvan kurtarma operasyonu. Aşağı yukarı 280 kadar hayvan kurtarmış olduk. Bu operasyonların 100 tanesini de Bodrum ekibi gerçekleştirdi" dedi. 

Türkiye'de arama kurtarma çalışmalarının AKUT ile başladığını savunan Mahruki, arama kurtarmada bilincin de oluştuğunu kaydetti. 1999 yılında sadece İstanbul ve Antalya'da takımları olduğunu ve 120 civarında gönüllüleri bulunduğunu anlatan Mahruki, "Şimdi 33 takımımız var. Bin 600 gönüllüye ulaştık. Gelişiyoruz, büyüyoruz. Türkiye'de genel anlamda arama kurtarma hızla gelişip büyüyor" diye konuştu. 

"Afetler arama kurtarma ekipleriyle çözülecek sorunlar değil"

AKUT'un operasyon kabiliyetleri hakkında da bilgi veren Mahruki, şöyle devam etti:

"AKUT olarak nükleer, biyolojik, kimyasal ve maden kazalarında bir donanımımız ve eğitimimiz olmadığı için hareket etmiyoruz. Destek ekip olarak katkı sağlıyoruz. Onun dışındaki depremler, seller, çığlar, orman yangınları, trafik kazaları, boğulma, paraşüt kazaları gibi olaylarda hareket kabiliyetine sahibiz."

Arama kurtarma çalışmalarında önemli bir noktada bulunduklarını dile getiren Mahruki, afetlerin arama kurtarma ekipleriyle çözülecek sorunlar olmadığının altını çizdi. Afet gerçekleşmeden önce alınması gereken tedbirler olduğuna değinen Mahruki, "Mevcut yapı stoklarımızın depreme dayanaklı olmadığını herkes biliyor. Mevcut stoklar yerinde dururken arama kurtarma ekiplerinin sayısını artırmak problemi çözmez. Asıl yapılması gereken, kentlerdeki yapıların afetlere dayanıklı hale getirilmesi" dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler