YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akranları oyun oynarken onlar tarlada çalışıyor
Akranları oyun oynarken onlar tarlada çalışıyor
23 Nisan 2013 12:44
Mersin'in Silifke ilçesinde, geçimlerini çilek toplayarak sağlayan mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, akranları gibi oyun oynamak yerine günlerini tarlada ailelerine yardım ederek geçiriyor.

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan ve yılda 20 bin dönüm araziden 80 bin ton hasat yapılan Silifke ilçesine Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler, tarladan topladıkları çilekleri temizleyip kasalara yerleştirdikten sonra tüketime hazır hale getiriyor.

Çilek hasadının yapıldığı yörede günün ilk ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan anne ve babalara çocukları da yardımcı oluyor.

Gün boyunca tarlada çalışan işçilerin küçük çocuklarının bakımını ise kendilerinden birkaç yaş büyük kardeşleri yapıyor.

Ailelerinin geçimi için ilçeye gelerek çadırlarını kuran işçilerin çocukları ise çalıştıkları bölgede denizin, kumun tadını çıkarmak yerine ailelerini yalnız bırakmıyor.

Yemeklerini odun ateşinde pişiren, banyo yapacakları suyu ise tenekelerde, kazanlarda kaynatan tarım işçilerinin en büyük destekçileri ise çocukları oluyor.

İş bitimi çadırların temizliğini yapan, çamaşır yıkayan, ardından yemek ve ekmek pişiren kadınların ve babalarının yorgunluğunu çocuklarının gülümsemesi alıyor.

26 lira yevmiye alıyorlar

Adıyaman'dan Mersin'e gelen Salih Konaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçimlerini sağlamak için diyar diyar gezdiklerini söyledi.

Silifke'de çilek hasadının tamamlanmasının ardından Malatya'ya kayısı toplamaya, oradan da Samsun'a fındık toplamaya gideceklerini belirten Konaç, yılın sekiz ayını memleketlerinden uzaklarda geçirdiklerini belirtti.

Tarımda insan emeğine ihtiyaç duyulduğu için tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu illerde çalıştıklarını ifade eden Konaç, şunları kaydetti:

"Gittiğimiz yerlerde ne kadar ücret verirse ona razıyız. Başka çaremiz yok. Silifke'ye geldik çadırlarımızı kurarak çilek hasadına başladık. Akşama kadar çalışıp 26 lira yevmiye alıyoruz. Çocuklarımızın geçimini sağlamak için başka yapacak bir şey yok. Her çadırda da en az 3-4 aile kalıyoruz. Bizim yaşamımız böyle. Bugün buradayız, yarın başka bir yerde. Hepimiz tarım işçisi ailelerin çocuklarıyız. Çocuklarımızda bize destek oluyor."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler