YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdamar'a ayin izni
Tarihi mekanda senede bir gün de olsa ibadet edilebilecek
Akdamar'a ayin izni
25 Mart 2010 / 19:18 Güncelleme: 25 Mart 2010 / 19:18

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan, Van'daki Akdamar Kilisesi'nin yılda bir kez ibadete açılması kararını mutlulukla karşıladıklarını söyledi. Ateşyan, "İnşallah kesilmeden her sene bu ibadeti yapmaya devam edeceğiz" dedi.
 

Başpiskopos Aram Ateşyan, Akdamar Kilisesi'nin Van Valiliği'nin teklifi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ise onayı ile yılda bir gün ibadete açılmasıyla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Akdamar Kilisesi'nin Ermeni toplumu için çok önemli olduğunu vurgulayan Ateşyan, "1900'lü yıllardan sonra ibadete kapanmıştı. 2007 yılında Turizm Bakanlığı tarafından onarıma alındı ve müze olarak açıldı. O yıllarda patriğimiz senede bir defa olsun ibadete açılması için ricada bulunmuştu. Bir hac yortumuz var onu orada kutlamak istediğimizi ifade etmiştik. Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanı ve Başbakan Erdoğan'la yaptığımız görüşmelerde hep bunu dile getirmiştik ve ibadete açıldığını duyduk" diye konuştu.
 

Henüz patrikhaneye resmi bir yazı gelmediğini ifade eden Ateşyan, "Mutluyuz, çok güzel bir olay. En azından senede bir gün bile olsa amacına hizmet edecek. O gün inanıyorum ki dünyanın her tarafından Ermeniler akın edecekler. Eylül 12'sindeki yortuda ayinin başkanlığını ben yapacağım" dedi.
 

Ateşyan, kilisenin "ibadethane" anlamına geldiğini ve amacına hizmet etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'de çok kilise vardı bugün 45 tane var. Ancak fazlasına biz bakamayız. Ama tarihi mekanlarda, geçmişi olan mekanlarda senede bir defa da olsa ibadet etmeyi amaçlıyoruz. İnşallah kesilmeden her sene bu ibadeti yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler