YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akçakale'de telafi dersi
Akçakale'de telafi dersi
11 Ekim 2012 16:25
Akçakale ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitimin durduğu Akçakale'de cumartesi günleri telafi dersleri yapılacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Suriye'de devam eden savaş nedeniyle okulların yaklaşık bir aydır kapalı olduğu Akçakale'ye geldi. Savaşın eğitimi vurduğu Akçakale'de konuşan Dinçer, açığı cumartesi günleri verilecek eğitimle telafi edeceklerini söyledi.

Harran Üniversitesi'nin akademik açılış yıldönümüne katılmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, sınır ötesinde devam eden savaş nedeniyle eğitimde aksamaların yaşandığı Akçakale'de incelemelerde bulundu. Önce kaymakamlığı ziyaret eden Dinçer, ardından Süleymanşah İlköğretim Okulu'na geçti. Yürüyerek okula geçen Dinçer, yol boyu bekleyen vatandaş ve esnaf ile sohbet etti, sorunlarını dinledi. Ardından okul bahçesinde bekleyen öğrencileri seven Dinçer, okulun içerisine girdi.

 Çıkışta soruları cevaplayan Dinçer, aksayan eğitimin cumartesi günleri ile telafi edileceğini açıkladı. Dinçer şöyle konuştu:  "3 haftaya yakın bir süredir eğitimimiz aksadı. İl ve ilçe milli eğitim müdürümüzden detaylı bilgi aldım. Tabi eğitimin aksaması yaklaşan bazı sınavlar için sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle bazı kararlar aldık. Hafta sonları eğitim yapacağız. Bu şekilde telafi edeceğiz. Sınıra çok yakın Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda eğitim vermiyoruz. Buradaki öğrencilerimizi başka okullara yönlendireceğiz. Bir de bir köyde okul kapalı olacak. Buradaki öğrencileri de başka okullara nakledeceğiz. Şu ana kadar aksayan eğimi de dönem sonuna kadar cumartesi günleri eğitim yapmaya karar verdik. Bu haftadan itibaren cumartesi günleri eğitim devam edecek."

 Askeri okulların ders müfredatı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini kaydeden Dinçer, değişikliklerin ilgili kurumlarla istişare halinde yürütüldüğünü ifade etti. Çalışmanın tamamlanması durumunda askeri okulların açıklama yapmasının daha uygun olacağını söyleyen Dinçer şunları kaydetti: "Askeri okulların müfredatı ile ilgili çalışma yapılıyor. Bunu bakanlığımız tek başına yapmıyor. İlgili kurumlar ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili birimleri ile çalışıyoruz. Daha netleşen bir şey yok. Bu kurumların hangi tür seçmeli ders seçecekleri ve ne tür yeni dersler koyacaklarına dair bizim kendimizin empoze edeceği bir durum yok. Onların vereceği karara saygı duyuyoruz."

 Bakan Dinçer, daha sonra 5 kişinin hayatını kaybettiği evde incelemede bulunarak, eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Ömer Timuçin'e taziye ziyaretinde bulundu.

CHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler