YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Akbaş" için sıra bekliyorlar
"Akbaş" için sıra bekliyorlar
18 Nisan 2013 14:23
"ABD'nin en iyi sürü bekçi köpeği" ödülünü alan Anadolu'ya özgü Akbaş'ın yavrusunu edinmek isteyenler 5 ay sıra bekliyor.

Sivrihisar Akbaş Çoban Köpeği Irkını Araştırma Koruma Geliştirme Tanıtma ve Yaygınlaştırma Derneği Başkanı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erhan Ulutürk, Akbaş'ların 2009 yılında Sivrihisar Kaymakamlığı vasıtasıyla köylerde tespit ettiklerini belirterek, Sivrihisar'da yoğun olarak yetiştirilen bu ırkların azaldığını ve dejenere olduğunu belirlediklerini kaydetti.

Daha sonra Eskişehir Valiliği'ne sunulan " Akbaş Çoban Köpeklerinin Dejenerasyonunun Önlenmesi ve Irk Özelliklerinin Korunması" projesinin kabul edildiğini anlatan Ulutürk, şöyle konuştu:

"2009 yılının eylül ayında 8 köpekle Akbaş'ları koruma altına aldık. Daha sonra 2012 yılında Birleşmiş Milletler'e proje sunduk ve bu da kabul edildi. Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nden damızlıkAkbaş getirdik. Yaklaşık 5 yıl içinde bu köpek sayısı 80'e ulaştı.Irkların devamlılığını sağlamak amacıyla bunların tanıtımını yaptık. Daha sonra köpekler 1986 yılında ABD'de 12 köpek ırkı arasında denemeye alındı ve bunun sonunda en iyi çoban köpeği seçildi."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler