YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akaryakıt çiple takip edilecek
Akaryakıt çiple takip edilecek
05 Ocak 2015 03:18
Bakanlıktan alınan bilgilere göre güvenlik güçleri kayıt dışı ile mücadele eylem planına akaryakıt taşıyanların çiple takip edilmesini önerdi. Rafineriden yakıt alan bir tanker, benzin ve motorini boşaltana kadar elektronik olarak takip edilebilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakında açıklayacağı kayıtdışını önlemeye dönük eylem planının ana hatları belli oldu. Planda yıllık 2.5 milyar doları bulan akaryakıttaki kaçağı önlemeye dönük tedbirler önemli bir yer tutacak. Cezaların artırılması,  özel tim oluşturulması gibi önleyici tedbirlerin yanı sıra akaryakıt taşıyan araçlar sıkı takip altına alınacak. Bakanlıktan alınan bilgilere göre güvenlik güçleri kayıt dışı ile mücadele eylem planına akaryakıt taşıyanların çiple takip edilmesini önerdi. Rafineriden yakıt alan bir tanker, benzin ve motorini boşalttığı istasyona kadar elektronik olarak takip edilebilecek. Yükleme ve boşaltmalar anlık olarak denetime tabi tutulacak. Gümrüklerden geçen araçlara yönelik de denetimler artırılacak.

Veriler Maliye’ye gidecek

Projenin bir diğer ayağında ise Maliye Bakanlığı’nın 2-3 yıldır üzerinde çalıştığı sistem ile araç depolarına giren tüm akaryakıtın takip edilmesi hayata geçirilecek. Sistem tam olarak devreye girdiğinde araba istasyona geldiğinde pompadaki çip arabadaki çipi tanıyacak. Eğer araba tanınmazsa pompanın kilidi açılmayacak. Depodan benzin verdiğinde de bunun bilgisi Gelir İdaresi Başkanlığı’na gelecek. Plana göre turizm sektöründeki kayıt dışılığı önlemek amacıyla da radikal tedbirler alınacak. Yurt dışından tur bağlantılarında yapılan ödemelerin önemli bir bölümünün resmi kanal dışı yapıldığı tespit edildi. Alınan bilgilere göre örneğin yurt dışından 1000 dolara bağlanan bir tur için 200 dolarlık resmi kanaldan ödeme yapılıyor. Geriye alan bölüm ise sisteme girmeden ödeniyor.

Yurt dışındaki tur şirketlerine ödenen rakam düşük gösterildiği için bu da vergi kaybına yol açıyor.  Turizme yönelik kayıtdışı planında Türkiye’nin itibarını zedeleyen uygulamalara da geçit verilmemesi üzerinde duruluyor. Cüzi fiyatlarla turistleri getirip parayı diğer ürünlerden kazanma dönemi de yapılacak düzenlemelerle sona erecek. Örneğin Hereke halısı diye turiste Çin malı halı satışı gerçekleştirilmeyecek.  

 

STARGAZETE

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler