YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahıska Türklerinin vatanlarında ilk Kurban Bayramı
Ahıska Türklerinin vatanlarında ilk Kurban Bayramı
12 Eylül 2016 14:29
Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen ve ilk kez Türkiye'de Kurban Bayramı geçiren Ahıska Türkleri, ülkede ilk kez kurban ibadetini gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, yurt dışında yaşayan gurbetçilerce kendilerine bağışlanan 150 kurbanlık koyunu teslim alarak kurban etmeye başladı. 

Avrupa Türk Federasyonuna yapılan kurban bağışlarının Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi organizasyonuyla Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıska Türklerine ulaştırılmasının ardından vekalet teslim ve kurban kesim programı düzenlendi. 

Programda Erzincan Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağatay Mutlu tarafından kurbanlıkların vekaletleri tek tek Ahıska Türklerine verildi. Ardından yapılan dualar ile kurban kesimine geçildi. Kurbanlıklarını teslim alan Ahıska Türkleri, tekbirlerle öz vatanlarındaki ilk kurbanlarını kesti. 

Erzincan Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağatay Mutlu, yaptığı açıklamada, bayramların milli ile dini duyguların, inanç, örf ve adetlerin uygulandığı bir toplumda özel günler olduğunu söyledi.

Bayramlarda millet olma şuurunun şekillendiğini, paylaşmanın yardımlaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiğini belirten Mutlu, şunları dile getirdi:

"Bugün Üzümlü ilçemizde ikamet eden Ahıska Türkü soydaşlarımızı ziyaret ettik. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın göndermiş olduğu 150 küçükbaş kurban adağının vekaletlerini vermenin sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Avrupa Türk Federasyonu ile Türkiye'de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından organize edilen bu program hayırlı olsun.

Türkiye'de yaşayan soydaşlarımıza ulaştırılmak üzere vekaleten göndermiş oldukları kurbanlıkları, vekaletlerini burada yaşayan soydaşlarımıza verip kurban ibadetlerimizi gerçekleştireceğiz. Allah kabul etsin ve herkese iyi bayramlar."

Ahıska Türklerinden Sabir Süleymanzade, kendilerini kurban gönderenlere teşekkür etti.

Ahıska Türkleri olarak vatanlarında ilk kez Kurban Bayramı geçirdiklerini belirten Süleymanzade, "Bugün bize kurban gönderen Avrupa'daki soydaşlarımıza, Türk kardeşlerimize ve hepsine teşekkür ediyoruz. Tüm kurbanları Allah kabul etsin.

Bizde şu anda bize gönderilen kurbanları kesiyoruz. Kurban ihtiyacı olan herkese paylıyoruz. Vatanımızda olduğumuz için ve bayramı burada geçirdiğimiz için heyecanlıyız. İnşallah bu devam eder çünkü vatanda olmak, bayram geçirmek başka bir güzel ve heyecanlı." diye konuştu.

Ahıska Türkü Dursun Yusuf da devlete duacı olduklarını anlattı.

Kendilerini buraya getirenlere dua ettiklerini ifade eden Yusuf, "Allah'a şükürler olsun sahip çıktılar. Savaş bölgesinden getirip böyle vatan sahibi ettiler. Kurban Bayramı'nda bize kurbanlık dağıttılar. Allah razı olsun yollayanlardan." dedi.

Programa, MHP Erzincan İl Başkanı Bekir Aksun, Arupa Türk Federasyonu yetkilileri, Ahıska Türkleri Üzümlü Temsilcisi Vahid Mirza ve çok sayıda Ahıska Türk'ü vatandaş katıldı. 


AA

 // Alperen
yillarca ozlenen tablo.Dogu ve guneydogunun bircok yerine Turk soydaslarimizi yerlestirmeliyiz.daha ne bekliyoruz....
15 Eylül 2016 00:42
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler