YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afyonkarahisar'da Büyükşehir heyecanı
Afyonkarahisar'da Büyükşehir heyecanı
08 Mart 2013 17:49
Afyonkarahisar’ın 'Büyükşehir' olabilmesi için Akşehir formülünü açıklayan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün’e vatandaşlardan da destek geldi.

AK Parti Milletvekili Halil Ürün, Afyonkarahisar’ın büyükşehir olabilmesi için Akşehir’in Afyonkarahisar’a bağlanması ve bunun için de referandum yapılmasını önermişti. Ürün’ün bu teklifine Afyonkarahisar’da yaşayan vatandaşlardan da destek geldi. Akşehir’in Afyonkarahisar’a bağlanmasının iyi olacağını söyleyen vatandaşlar, Akşehir’in Afyonkarahisar’a daha yakın olduğunu, alış verişlerini de sürekli olarak bu ilden yaptıklarından bağlanma kararının doğru bir karar olduğunu söylediler.
 
Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel ise, konu hakkında yaptığı açıklamada, kararı verecek olan kişilerin Akşehir halkı olduğunu söyledi. Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftçi’nin de konuya sıcak baktığını hatırlatan Başkan Sel, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Başkan Çiftçi Konya’da bazı teşviklerden faydalanamadıklarını söylemiş. Bu doğrudur. Çünkü Afyonkarahisar 5084 Sayılı Teşvik Kanunu'ndan oldukça faydalanan bir ildi. Daha sonraki teşvikten de faydalandı. Tabii buna yine Akşehir halkının karar vermesi lazım. Akşehir Afyonkarahisar’a bağlanırsa nüfusumuz 750 binin üzerine çıkar ve büyükşehir oluruz. Büyükşehir statüsüne geçince özel idareler kapanıyor. Biz de seve seve görevimizi teslim etmiş 2014 yılında görevimizi bitirmiş oluruz.”
 
Gazeteciler konuyu istişare yapmak için bir araya geldi
 
Öte yandan konunun basında yer almasının ardından bir toplantı yapan Afyonkarahisar Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri de kendi aralarında istişare ettiler. Toplantı öncesinde konuya ilişkin bir açıklama yapan Başkan Mehmet Abdioğlulları’da ise, Afyonkarahisar’ın gündemle alakalı çok hassas günler yaşadığını söyledi. Afyonkarahisar kamuoyunun büyükşehir konusunda yoğun bir istek ve çaba serf ettiğini de söyleyen Başkan Abdioğlulları, şöyle konuştu:
 
“Yerel medya mensupları olarak konu hakkında sesimizi Ankara’ya duyurmak ve istişare yapmak için bir araya geldik. Ben bu toplantıdan birlikte hareket etme kararının çıkacağına inanıyorum. Çünkü Afyonkarahisar’ın çıkar ve menfaati hepimizin çıkar ve menfaatinin üzerindedir."


İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler