YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afgan çocuğun yaralarını Türkiye sardı
Afgan çocuğun yaralarını Türkiye sardı
23 Ocak 2015 16:00
Afganistan'da 2 ay önce yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısında yaralanan ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Afgan çocuk hayata yeniden tutundu.

Afganistan'ın Paktika kentinde 2 ay önce bir voleybol maçı sırasında düzenlenen, yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısında yaralanan ve tedavi için Türkiye'ye getirilen 12 yaşındaki Afgan çocuk, hayata yeniden tutundu.

Paktika kentinde meydana gelen intihar saldırısında yaralanması üzerine tedavi için Sağlık Bakanlığının girişimleriyle Türkiye'ye getirilen Muhammed Aslan, Dr. Sami Ulus Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 1 ayı aşkın süreyle gördüğü tedavinin ardından taburcu oldu.

Çocuk Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Derya Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afgan çocuğun, saldırının ardından Kabil'deki sahra hastanesine kaldırıldığını ve çoklu organ yaralanması tespit edildiğini söyledi.

Aslan'a sahra hastanesinde ''hayat kurtarıcı'' bazı operasyonlar yapıldığını anlatan Erdoğan, tedavinin devamı amacıyla hastanın 19 Aralık'ta Afganistan'dan Ankara'ya getirildiğini belirtti.

Aslan'ın hastaneye getirildiğinde yaralarıyla ve akciğerleriyle ilgili sıkıntıları olduğunu aktaran Erdoğan, ''Hastanın dalağı zaten Afganistan'daki hastanede alınmıştı. Türkiye'de yapılan operasyonlarda da karnı kapatıldı, akciğerlerine tüp takıldı, yara bakımı yapıldı ve kalın bağırsaklarının fonksiyonları normale döndürüldü. Hastamızın tedavisi tamamlandı, bir sıkıntı yok. Sağlığı çok iyi, artık ülkesine dönebilecek'' diye konuştu.

''Bana hayat verdiler''

Afgan hasta Muhammed Aslan da ''Türk hükümeti, yetkilileri ve doktorları sayesinde tedavi oldum, iyileştim, bana hayat verdikleri için çok mutluyum, bundan daha sevinçli bir şey yok'' dedi.

Hastanede kendini evinde gibi hissettiğini ve gösterilen ilgiden çok memnun kaldığını ifade eden Aslan, bir an önce ülkesine dönmek istediğini söyledi.

Hastanın babası Hacı Nur Muhammed de intihar saldırısında, 60'ın üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, ölenler arasında akrabalarından ve yakın çevresinden 8 kişinin bulunduğunu kaydetti.

''Türkiye'nin insanlık adına yaptığı iyilikleri hiç unutmayacağız''

Afganistan'da durumun kötü olduğunu, artık sokaklarda kendilerini güvende hissetmediklerini, her an bir bomba patlamasından endişe duyduklarını anlatan Muhammed, patlama sonucu yaralanan oğlunun Kabil'deki hastaneye kaldırıldığını daha sonra da tedavisinin devamı için Türkiye'ye getirildiğini ifade etti.

 Muhammed, ''Türk devleti ve hastanesi bana oğlumu bağışladı, Türkiye'nin insanlık adına yaptığı bu iyilikleri hiç unutmayacağız. Afganistan Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Abdul Raşit Dostum'a da teşekkür ederiz, bizi Türkiye'ye yolladı ve çocuğum iyileşti, artık okuluna gidebilecek'' dedi.

 

AA

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler