YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AFAD'dan afete hazır işyeri kampanyası
AFAD'dan afete hazır işyeri kampanyası
08 Eylül 2014 01:00
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sanayi kazalarını önlemek amacıyla başlattığı kampanyayla ücretsiz eğitim verecek.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, ofis, iş yeri, fabrika ve atölyeleri afetlere dirençli hale getirmek için Afete Hazır Türkiye hedefi doğrultusunda "Afete Hazır İş yeri Kampanyası" hayata geçiriliyor.

Sanayi kazalarını önleyecek 'Büyük Endüstriyel Kazalar Eğitimi' Afete Hazır İş yeri ile AFAD tarafından Türkiye'de ilk kez sanayi tesisleri için düzenleniyor.

12 günlük eğitimin ilki  85 kursiyerin katılımıyla 8 - 23 Eylül 2014 tarihlerinde Kocaeli'de ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Düzenlenen eğitimlerle Afete Hazır İş yeri Kampanyası'na başlangıç yapılacak.

Eğitim ücretsiz verilecek

AFAD'ın büyük endüstriyel kazaların önlenmesi için düzenlediği eğitim, 2 yılı kapsayan ve her biri 12 gün süren 8 programdan oluşuyor. Afete Hazır İş yeri Kampanyası kapsamında gerçekleştirilecek Büyük Endüstriyel Kazalar Eğitimi'nin ilk iki programı 2014 yılında, 6 programı ise 2015 yılında gerçekleştirilecek. Düzenlenen eğitimlerin ilkini kimya sanayicileri alıyor.

İş yerleri Eğitimlerle Afetlere Daha Dirençli Olacak

Eğitimlerin içeriği, SEVESO'nun tanıtımı ve getirdiği yükümlülükler, SEVESO çerçeve eğitimi, CLP hakkında bilgilendirme, farkındalık yaratma  (sınıflandırma), risk analizi, tehlikeli ekipman gruplandırma ve kimyasal maruziyet değerlendirme, patlama dokümanının hazırlanması ve ATEX direktiflerine uyum, geçmiş kaza araştırması, felaket senaryolarının hazırlanması, işlevsel güvenlik (EN 61800 EN 61511), güvenilirlik merkezli bakım, modelleme, büyük kaza önleme politikası ve güvenlik raporunun hazırlanması konularından oluşuyor.

Afete Hazır Türkiye

Başbakanlık AFAD tarafından 2013'ün Ocak ayında başlatılan "Afete Hazır Türkiye" projesi, afetlere yönelik bir eğitim ve bilinçlendirme programı. "Afete Hazır Aile", "Afete Hazır Okul", "Afete Hazır İş yeri" ve "Afete Hazır Gençler" kampanyalarından oluşan programın, basamaklar halinde birbirini tamamlayarak ilerleyerek toplumun tüm kesimlerini içine alması hedefleniyor. Kampanyaların tümünün devreye alınmasıyla birlikte "afet gönüllüleri sistemi" de kurularak afetlere hazırlıkta vatandaşların tam katılımının sağlanması öngörülüyor.

 

AA

Etiketler: , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler