YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AFAD Türkmenler'i yalnız bırakmadı
AFAD Türkmenler'i yalnız bırakmadı
24 Temmuz 2014 12:05
AFAD Başkanı Oktay, Irak'taki çatışmalara ilişkin "Irak Türkmenleri'ne yardım ilk günkü hassasiyet, ciddiyet ve yoğunlukla devam ediyor. Çalışmalar nasıl başladıysa aynı şekilde devam ediyor" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, Irak'ta yaşanan gelişmelerden dolayı yaklaşık 1.2 milyon kişinin evinden edildiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı ile yoğun çalışma içinde olduklarını ifade eden Oktay, yerelde de Irak Türkmen cephesiyle temasları sürdürdüklerini anlattı.

Oktay, AFAD koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının bugüne kadar 71 tır insani yardım malzemesini Irak'a ulaştırdığını söyledi.

"Türkiye elinden geleni yapıyor"

Gazze gündemde tutulurken, Irak'taki Türkmenler'e yeterince yardım yapılmadığı yönündeki iddialara da değinen Oktay, şöyle devam etti:

"Her acil durum veya afet olayının yeri tamamen ayrıdır. Biz onu çok net bir şekilde belirleriz. Ona ilişkin eylem planlarımızı geliştiririz. Her bir eylem planı kendi içerisinde de çok ciddi şekilde takip edilir. Irak Türkmenleri'ne yardım ilk günkü hassasiyet, ciddiyet ve yoğunlukla devam ediyor. Çalışmalar nasıl başladıysa aynı şekilde devam ediyor. Hiçbir olay diğerinin asla gölgesinde kalmaz. Türkiye elinden geleni yapıyor. AFAD da aynı şekilde."

"Kısa vadeli bir problem değil"

Oktay, Türkmenler'e yapılan yardımların bütün koordinasyonunun AFAD tarafından yürütüldüğüne işaret ederek, ATO ve TOBB'dan gelen yardım talepleri konusunda da çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yardım konusunda özellikle belediyelerden ciddi teklifler aldıklarına dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti:

"AFAD İl Müdürlükleri boyutunda, valiliklerimiz aracılığıyla yürütülen çalışmalar var. Bu kısa vadeli bir problem değil. Uzun vadeye yayılacak gibi gözüküyor. Süreklilik arz edecek şekilde yardımı organize etmeye çalışıyoruz. Yardımlarımız devam edecek. Ramazan ayında bulunmamız, vatandaşlarımızın insani yardım duygularını daha da ön plana çıkarmış durumda. Bizim çağrımız olmadan harekete geçen toplumumuz, insanlarımız var. Bu nedenle yardımsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum."

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler