YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AFAD kimyasal saldırılara hazır
AFAD kimyasal saldırılara hazır
23 Ağustos 2013 10:50
AFAD kimyasal, nükleer veya biyolojik saldırılara karşı sınır kapılarında nöbette.

"KBRN Ajanı" olarak adlandırılan tehlikelere karşı AFAD ekipleri Kilis, Şanlı Urfa ve Hatay'da tedbirlerini almış durumda.AFAD Kimya Mühendisi Caner Dereli, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde yaklaşık 400 KBRN personelinin bulunduğunu belirterek bu personelin yıllardır KBRN tehditlerine karşı çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Hatay, Şanlıurfa ve Kilis'te Suriye tarafından gelebilecek herhangi bir tehdidin Türkiye'ye geçmemesi için nöbet tuttuklarını vurgulayan Dereli, karbon esaslı kişisel korunma ekipmanlarını giyerek kimyasal tehdit cihazı ve buna benzeyen birtakım cihazlarla ölçümlerin yapıldığını söyledi.

Dereli, yapılan kontrollerin ardından kişide kimyasal, biyolojik yada nükleer tehdide bulaşmış olduğu tespit edilirse, AFAD'a ait özel donanımlı araçlarda arındırma işlemleri yapılacağını ifade ederek kişinin arındırıldıktan sonra hastaneye sevk edileceğini belirtti.

Aylardır Başbakanlık AFAD personelinin sınır kapılarında nöbette olduğunun altını çizen Dereli, şu ana kadar tespit edilmiş herhangi bir vakanın olmadığını ve bu konuda önlemlerin alındığını belirtti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler