YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adana'da çöl sıcakları! Tam 52 derece...
Adana'da çöl sıcakları! Tam 52 derece...
20 Haziran 2016 15:49
Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının etkisini sürdürdüğü Adana'da termometreler 52 dereceyi gösterdi. Aşırı sıcaktan bunalan çocuklar ve gençler serinleyebilmek için sulama kanallarına akın etti.

Adana'da 4 gün önce 41 derece gösteren termometreler bugün 52 dereceyi gösterdi. Sıcaktan bunalan gençler ve çocuklar sulama kanallarına akın ederek burada serinlemeye çalıştı.

Boğulma tehlikesine rağmen sulama kanalına giren gençler, "Hava çok sıcak. Evde bunaldık bu yüzden gelip burada yüzüyoruz. Biraz tehlikeli ama biz kanalda yüzmeyiz burası akıntılı daha güzel. Hava sıcaklığı 55 dereceymiş yanıyoruz" dediler.

Meteoroloji ölçümlerine göre, Adana'da hava sıcaklığı bugün gölgede 41 derece, perşembe gününe kadar da 41 derece olacak. Hava sıcaklığı cuma gününden itibaren 34 dereceye kadar düşerek mevsim normallerine gelecek.

Antalya 40 derece

Antalya ve ilçelerinde etkili olan sıcak hava nedeniyle vatandaşlar plajlarda serinlemeye çalıştı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Bölgesel Hava Tahmin Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte en yüksek hava sıcaklığı 40, deniz suyu sıcaklığı ise 25 derece olarak ölçüldü.

Ege Bölgesi'nde de sıcak hava etkili oluyor

Manisa'da sıcak havalar nedeniyle kronik hastalığı olan kamu görevlileri, bugün ve yarın idari izinli sayıldı.

Ege Bölgesi'nde geçen haftadan bu yana etkili olan sıcak hava, günlük yaşamı etkiliyor. Uzun yıllar ortalamasının 30-31 derece olduğu Manisa'da 41 derece civarında seyreden sıcak hava, serinlemek isteyenleri farklı arayışları yöneltti.

Vatandaşlar sıcağın etkisinden kurtulmak yüksek kesimlerin yanı sıra park ve ağaçlık alanlarda vakit geçiriyor. Bazı çocuklar ise tehlikeli olmasına rağmen şehir merkezinden geçen DSİ'ye ait sulama kanalına giriyor. Oyunu eğlenceye çevirmek isteyenler ise buzdolabı kapısını kayık olarak kullanıyor.
Şehrin farklı noktalarındaki süs havuzları da gün boyunca serinlemek isteyen çocukların akınına uğradı.

Manisa Valiliği ise kronik hastalığı olan kamu görevlilerine, sıcak havalar nedeniyle bugün ve yarın idari izin verdi.

Ayrıca vatandaşlar, mecbur kalmadıkça sıcaklığın yoğun olarak hissedildiği 10.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler