YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Acil çağrılara daha hızlı yanıt verilecek
Acil çağrılara daha hızlı yanıt verilecek
03 Haziran 2016 11:40
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşmeyle acil yardım numaralarının tek numarada toplanmasına yönelik çalışmaların kapsamı genişletiliyor.

2008 yılında imzalanan ve teslimatları 2010'da tamamlanan Antalya ve Isparta'daki pilot uygulamaların başarısı üzerine 112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi'ni ülke çapında yaygınlaştırma faaliyetlerine hız verildi.

Bu kapsamda 2012'de yapılan ihale ile Afyonkarahisar, Aksaray, Burdur, Denizli, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Mersin ve Niğde projeye dahil edildi ve 2013 yılı içinde sistemler faaliyete geçirildi.

Daha sonra 25 Temmuz 2014'te 13 yeni ili kapsayan sözleşmeyle Ankara, Aydın, Düzce, Hatay, Kahramanmaraş, Kütahya, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sivas, Balıkesir, Yalova ve Yozgat, projeye dahil edildi.

Genel Müdürlük ile ASELSAN arasında son olarak proje kapsamında 64 milyon 900 bin lira tutarındaki "Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi Altyapı Kurulumu İşi Sözleşmesi" imzalandı. 

Proje ile Ankara, Amasya, Bilecik, Bolu, Bursa, İzmir, Nevşehir, Sakarya ve Uşak'ta 112 Acil Yardım altyapısı faaliyete geçirilecek. Böylece, sistemin uygulandığı il sayısı 33'e yükselmiş olacak. 

Yeni aşama kapsamında 8 ilde valilikler tarafından inşa edilen çağrı merkezlerinde ve veri merkezi olarak faaliyet gösterecek Ankara 112 Kampüsü'nde yazılım, veri merkezi, ses ve telekom altyapısı ve telsiz anten kulesi kurulumu ile inşaat ve tesisat altyapısına yönelik çalışmalar yapılacak.


Projenin Türkiye çapında yaygınlaştırılması, acil yardım numaralarının tek numarada toplanması, sağlık, emniyet, jandarma ve itfaiye gibi farklı kurumların tek çatı altında koordineli çalışarak acil yardım hizmetlerinin hızlı ve etkin biçimde verilmesine yardımcı olacak.

Sistem, emniyet, jandarma, sağlık ve itfaiye gibi birimlerin çağrı merkezi mantığı ile kendilerine bağlı sabit ve hareketli ekiplere, ses ve veri transferini eş zamanlı yapabilmesine olanak sağlayacak.

Projenin son aşamasının yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Sistemin sunduğu olanaklar

ASELSAN tarafından gelis¸tirilen sistemle 112 hattına gelen c¸agˆrıların, santral çalışanları aracılıgˆı ile go¨revli uzman kurum operato¨rlerine (sagˆlık, itfaiye, emniyet, jandarma) dagˆıtılması, c¸agˆrıların bilgisayarlarda c¸alıs¸an yazılımlar ile kars¸ılanması, go¨ru¨s¸melerin kaydedilmesi, s¸ehirlerin sayısal haritaları u¨zerinden adres araması yapılması, hareketli birimlerin anlık takip edilmesi sagˆlanıyor. Ayrıca, çagˆrı merkezi ile kurum alt birimleri (ambulanslar, mobil ekipler, karakollar) arasında bilgi paylas¸ımında bulunulabiliyor. 

Modu¨ler olarak tasarlanan sistemde kullanıcı istekleri go¨z o¨nu¨nde bulundurularak gerekli modifikasyonlar yapılabiliyor. Sistemin digˆer iletis¸im s¸ebekelerine entegre edilebilir yapısı ile hem c¸agˆrı alıs¸ s¸ekillerinde c¸es¸itlilik hem de olaylara mu¨dahalede etkinlik sagˆlanıyor. 

Gu¨c¸lu¨ altyapısı sayesinde sistem, kullanıcı istekleri ile s¸ekillenecek yeni gereksinimleri de kars¸ılama kapasitesine sahip bulunuyor.

Sabit hatlardan gelen aramalar, noktasal olarak sayısal harita u¨zerinde tespit ediliyor. GSM operato¨rleri u¨zerinden gelen acil yardım c¸agˆrılarında olay yeri saptanarak, arama yapılan bo¨lge taralı alan olarak harita u¨zerinde go¨steriliyor. Tespit edilen olay yeri, go¨rev yazılımları kullanılarak mobil birimlere sistem u¨zerinden aktarılıyor. Mobil birimlerin ekranlarına anlık du¨s¸en yer bilgisiyle, olaya hızlı tepki verilmesine ve dogˆru bic¸imde mu¨dahale edilmesine imkan sagˆlanıyor.

112 Acil Yardım merkezlerinin yurt c¸apında yaygınlas¸tırılması ve acil yardım c¸agˆrılarının tek c¸atı altında toplanmasıyla, acil durumlarda hızlı ve koordineli s¸ekilde tu¨m kurumların mu¨dahalesine olanak verilecek.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler