YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül, Polat Alemdar'ı geride bıraktı
Türkiye'de İran'daki gibi bir devrim olmaz
Abdullah Gül, Polat Alemdar'ı geride bıraktı
24 Haziran 2009 / 20:42 Güncelleme: 24 Haziran 2009 / 00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın gençler üzerinde yaptığı araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Onlardan bazıları:   


Bağımsız Eğitimciler Sendikasının gençler üzerinde yaptığı araştırmada, ''Türkiye, İran'daki gibi bir devrime tanık olur mu?'' sorusuna, gençlerin yüzde 75.8'i ''hayır'' yanıtını verdi.


BES'in yaptırdığı ''Gençliğin Kalbindeki 1 Numaralar'' konulu araştırmada, gençlerin ilgi alanları ile çeşitli konulara bakış açıları belirlenmeye çalışıldı.


Araştırma, Ankara'nın Çankaya, Mamak, Altındağ ve Sincan ilçelerinde 488'i kadın toplam bin 321 genç arasında yapıldı.


Türkiye'de artık askeri darbe olmayacağına inananların oranının yüzde 64.5 olarak belirlendiği araştırmada, gençlerin yüzde 37.1'i en fazla ''Silahlı Kuvvetler''e güveniyor. Bu kurumu yüzde 17.2 ile dini kurumlar, yüzde 12.1 ile hükümet, yüzde 10.1 ile yargı ve adalet sistemi, yüzde 7.8 ile TBMM, yüzde 6.3 ile sivil toplum örgütleri, yüzde 3.4 ile siyasi partiler, yüzde 2.4 ile medya izliyor.


Araştırmaya katılanların yüzde 42.6'sı Türkiye'nin en önemli meselesini, ''kötü yönetimler'' olarak görürken, bunun ardından yüzde 30.9 ile ''ekonomideki çalkantılı süreç'', yüzde 19.6 ile ''dış politikadaki karmaşa'', yüzde 4.2 ile ''AB konusundaki belirsizlik'', yüzde 2.7 ile ''siyasetteki dalgalanmalar'' geliyor.


Gençlerin yüzde 27.8'i ''IMF, Dünya Bankası ve AB komisyonları olmadan Türk ekonomisinin ayakta kalamayacağına'' inanırken, yüzde 24.8'i ''Türkiye'nin bu kuruluşlara mahkum olmadığını'', yüzde 22.7'si bu kuruluşların ''Türkiye'nin geleceğine ipotek koyduklarını'' düşünüyor. Gençlerden yüzde 53.3'ü Türkiye'nin AB'ye girmesini ''olumlu'' bulurken, yüzde 42.5'i karşı çıkıyor.


Türkiye'nin geleceğine ''umutsuz'' bakan gençlerin oranının yüzde 50.5, ''umutlu'' bakanların oranının yüzde 38.3 olarak saptandığı araştırmada, katılımcıların yüzde 61.8'i ''Türkiye'de insan haklarına saygı gösterilmediği'' fikrini taşıyor.


Araştırmadaki, ''Türkiye, İran'daki gibi bir devrime tanık olur mu?'' sorusuna ise gençlerin yüzde 75.8'i ''hayır'' cevabını verdi.


-ALKOL, SİGARA KULLANIMI-


Araştırmada, hem alkol hem sigara kullananların oranı yüzde 39.3 olarak saptanırken, yüzde 22.4'ü sigara içtiğini, yüzde 13.7'si alkol aldığını belirtti. Söz konusu maddeleri kullanmadığını ifade edenlerin oranı yüzde 12.7 oldu.


AIDS ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele yollarını bilenlerin oranı yüzde 82.9 olarak tespit edilirken, yüzde 12.4'ü ''bildiğini ama dikkat etmediğini'' dile getirdi.


-KİMLERİ ÖRNEK ALIYORLAR?-


Araştırmada, ''Kendinize yetişkin olarak kimi örnek alıyorsunuz?'' sorusuna, kadınlarla erkeklerin ortak yanıtı ''Ailemden örnek alırım'' oldu. Ailesinden birini örnek alanların oranı erkeklerde yüzde 20.6, kadınlarda yüzde 23.5.


Araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 8.9'u Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü örnek alıyor. Gül'ü yüzde yüzde 8.1 ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüzde 7.5 ile Polat Alemdar izliyor.


Kadınlarda ise iş kadını Güler Sabancı'yı örnek alanların oranı yüzde 17.1, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu örnek alanların oranı yüzde 15.8, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ı örnek alanların oranı yüzde 15.2 olarak belirlendi.


AA


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler