YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Büyükelçisi Manservisi: Vize kaldırılmalı
AB Büyükelçisi Manservisi: Vize kaldırılmalı
24 Ekim 2014 15:45
Avrupa Birliği Büyükelçisi Stefano Manservisi, AB ülkelerinin Türkiye'ye vize uygulamasını bir an önce kaldırmaları gerektiğini söyledi

Avrupa Birliği Büyükelçisi Stefano Manservisi A Haber'in canlı yayın konuğuydu. Gündemde Avrupa Birliği ülkelerine vize serbestisi vardı.

Vize kaldırılmalı

Bir sonraki aşamada yapmamız gereken şey vizeden kurtulmak. Ben de şahsen bu konuyla çok ilgiliyim, biliyorsunuz. Avrupa Birliği'nin çoğunluğunun ilişkilerimizin yoğunluğu bağlamında ve toplumlarımızın ilişkileri bağlamında gerek sosyal, gerek ekonomik, gerek eğitimsel anlamda yoğunluğuna bakarak vizelerin kaldırılması lazım diye düşünüyorum. Bu konuda sadece bir istek değil bir de bir yol haritasına sahibiz.

Vize için üç şart acil

Tabi ki antiterörizm konusunda, adalet konusunda, reformlara devam etmek ve giderek daha fazla veri korunumuna, çocukların korunumuna daha fazla önem vermek. Öngörüm burada Büyük Elçilik görevim bitmeden önce zihnimde çok net olarak bir hedef vardı. Vize gerekliliği olmadan, vize gerekmeden serbesti sağlanarak gitmiş olmayı istiyordum ama bunun ne kadar zamanda gerçekleşeceğini bilemiyoruz.

Manservisi, petrol ve doğalgaz aramaları sonrası Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle yaşanan gerginlik ile ilgili de konuştu. Rum yönetiminin 'Türkiye'nin AB sürecini veto ederiz' tehdidini yorumladı.

Gerginliği artırmayın

Gerginliği artırmak hiç kimsenin lehine olmaz. Bugün müzakerelerin iki toplum arasında devam etmesi çok önemli ve bunu da izlemeye devam edeceğiz ve yapabileceğimiz her şeyi de yapacağız. Belki bunu sürdürmek, yürütmek bizim görevimiz değil ama buna tam siyasi destek vereceğiz. Lütfen bunu daha da ilerletmeyin, gerginliği artırmayın diyeceğiz.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler