YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
98 yıl aradan sonra ilk kez bayram namazı kılındı
98 yıl aradan sonra ilk kez bayram namazı kılındı
08 Ağustos 2013 10:16
Eski Van şehrinde bulunan ve Birinci Dünya Savaşı döneminde Ruslar tarafından yıkılan Horhor Camisi'nde, 98 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı.

Eski Van şehrindeki 8 camiden biri olan ve 1915 yılında kentin Ruslar tarafından işgal edilmesi sonucu yıkılan Horhor Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonun ardından ibadete açıldı.

98 yıl aradan sonra ilk kez ibadete açılan tarihi camide Ramazan Bayramı'nın ilk günü bayram namazı kılmanın heyecanını yaşayan vatandaşlara, Vali Münir Karaloğlu da eşlik etti.

Namazın ardından vatandaşlarla bayramlaşan Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ramazan ayının ilk cumasında ibadete açılan Horhor Camisi'nde i98 yıl sonra bayram namazı kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Son valiler kararnamesiyle Bursa Valiliği'ne atandığı için Van'daki son bayram namazını eda ettiğini vurgulayan Karaloğlu, "Van'da beş ramazan geçirdim. Buradan tüm Van halkına Allah'a ısmarladık diyorum. İnşallah bundan sonra buraları ziyarete gelmek üzere Van'dan ayrılacağım. Tüm Van halkının Ramazan Bayramanı kutluyorum" dedi.

Yaklaşık 100 yıl önce ibadete kapanan tarihi camide ibadet etmenin sevincini yaşadıklarını anlatan vatandaşlar ise caminin yapımında emeği geçen Vali Karaloğlu ve diğer yetkililere teşekkür etti.

Bu arada, bayram namazının kılınmasının ardından kentteki kabristanlara akın eden çok sayıda kişi, hayatını kaybeden yakınları için Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler