YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
884 yıllık değirmen teknolojiye direniyor
884 yıllık değirmen teknolojiye direniyor
01 Ağustos 2014 12:34
Akseki'de 884 yıllık tarihi su değirmeni, gelişen teknolojiye rağmen hizmet vermeye devam ediyor.

Gümüşdamla Mahallesi'nde bulunan Zilan Deresi'ndeki su değirmeni, yaklaşık 884 yıldır ürünlerini öğütmek isteyen çiftçilere hizmet veriyor. Babadan oğula geçen yöntemle işletilen tarihi su değirmeni, suyun tonluk değirmen taşını hareket ettirmesiyle asırlardır çalışıyor. Tarihi su değirmeni Gümüşdamla Mahallesi'nin yanı sıra çevredeki mahalle ve ilçe halkına da hizmet veriyor.

Değirmenin sahibi Veysel Kul, yaptığı açıklamada, atalarından kalan değirmende yıllardır tahılları suyun gücüyle öğüterek geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Teknolojinin gelişmesi nedeniyle işlerinin eskisi kadar yoğun olmadığını belirten Kul, "Bu değirmen 1130 yılında kuruldu. Atalarımızdan miras kalan kültürel değerlerimizi koruyup geliştirerek gelecek nesillere ulaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

Tarihi su değirmeninde öğütülen ürünlerin lezzetinin daha farklı olduğunu savunan Kul, "İşlettiğimiz değirmen 884 yıllık. Burayı işletip bölgedeki çiftçilere hizmet veriyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle çoğu kişi mahsulünü fabrikalara götürse de bizim de müşterimiz var. Buradan elde ettiğimiz un çok daha kaliteli ve sağlıklı" diye konuştu.

Mahsulleri doğal yollarla öğütüp un haline getirirken teknolojik imkanlardan yararlanmadıklarını vurgulayan Kul, şöyle devam etti:

"Suyun yardımıyla değirmenin altındaki sistem hareketleniyor. Bu çarklar değirmen taşını çeviriyor. Dönen taşların arasındaki tahıllar ufalanarak un halini alıyor. Babam 45 sene bu değirmeni çalıştırdı. Babamdan önce dedem çalıştırıyormuş. Ben mesleği babamın yanında öğrendim. Altıncı kuşak olarak mesleği 20 yıldır yapıyorum."

Değirmenin yıl boyunca açık olduğunu ifade eden Kul, tamir edecek usta bile bulanmadığından dolayı değirmenin tamirini kendisinin yaptığını, teknolojiye direnerek ata mirası mesleklerine sahip çıktıklarına dikkati çekti.

Değirmeninde günlük 650-700 kilo buğday öğütüldüğünü bildiren Kul, şöyle konuştu:

"Bizim değirmen kurulduğu yıllarda çevrede 16 değirmen bulunuyordu. Şu anda sadece ayakta bizim değirmenimiz kaldı. Eskiden Beyşehir, Seydişehir ve Derebucak ilçelerinden develerle buğday öğütmeye getirirlermiş. Ürününü öğütmek için insanlar 20-25 gün sıra beklermiş."

Kul, değirmenin yanı sıra aynı yerde balık çiftliği de kurduğunu dile getirerek, gelenlerin hem piknik yapıp hem de yanlarında getirdikleri buğdaydan kepekli un yaptırdığını kaydetti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler