YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
80'lik terzi, gençliğinin modasını yaşatıyor
80'lik terzi, gençliğinin modasını yaşatıyor
22 Eylül 2014 11:39
Giresun'da 64 yıldır terzilik yapan 80 yaşındaki Mehmet Köçek, gençlik yıllarında moda olan giysileri unutulmaması amacıyla dikerek günlük yaşamında giyiyor.

Çanakçı ilçesindeki Kuşköy'de farklı renklerde kumaş, battaniye ve seccade gibi malzemeler kullanarak dükkanında diktiği elbiselerle 50 yıl öncesinin modasını bugüne taşıyan Köçek, günümüzün modasında farklılık yaratarak diktiği elbiseleriyle dikkati çekiyor.

Köçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1950'den bu yana terzilik yaptığını anlattı.

Eski moda giysileri satmak için değil unutulmaması amacıyla diktiğini dile getiren Köçek, "Gençliğimde bunlar modaydı, gençler bunu seviyordu. Ben de bunları hatırlatmak için giyiyorum, gönül isteğiyle yapıyorum bu işi, bir hatıra olsun dedim. Şimdi moda değişti. Yırtık pantolon giyiyorlar. Eskiden yırtık pantolon giymek ayıptı" dedi.

Köçek, üzerine diktiği elbiseye eski yıllarda "bluz" denildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Üzerimdeki elbise eskiden çok tercih edilirdi. Pantolonum da öyle. Osmanlı zamanında giyilen pantolon tarzında da bir pantolon giyiyorum. Şimdi modadan düştü, hatırlatmak için bir daha diktim. Diğerleri giysin, giymesin ama ben kendim giyiyorum, çarşıda pazarda bununla dolaşıyorum.

Herkes fotoğrafımı çekiyor, ilgi topluyorum. Her kumaştan yapıyorum bu elbiseleri. Eskiden lacivert kumaş vardı, bir de askeri haki renk vardı. Moda onlardaydı, şimdi iki kumaş da yok."

Sıcak tutması için battaniyeden elbise yapıyor

Battaniye kullanarak elbise de yaptığına dikkati çeken Köçek, marketten aldığı bezle ipek kumaş ve boyama kumaşı kullanarak bunları battaniyeyle karıştırıp elbise diktiğini söyledi.

Battaniyeyi, sıcak ve yumuşak olması için elbiseyle diktiğini anlatan Köçek, "Seccadeyi de bir moda olsun diye elbisenin kenarlarına diktim" diye konuştu.

Köçek, insanların kendisine "Kırgızistanlı mısın, Afganistanlı mısın " diye sorduklarını anlatarak, "Herkes bir şeyler diyor ama ben aldırış etmiyorum. Değişik bir şey olduğu için soruyorlar. Canım sağ oldukça bunu yapmaya devam edeceğim, giyeceğim" ifadesini kullandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler