YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
80'lik nineye 80 liralık işkence
Ambulans bu kez bir bankanın kapısına yanaştı. İçinde 80 yaşındaki yatalak Muazzez nine vardı. Eziyetin nedeni ise 80 liraydı...
80'lik nineye 80 liralık işkence
02 Ekim 2009 / 14:57 Güncelleme: 02 Ekim 2009 / 14:57

80 yaşındaki yatalak Muazzez nine hayatında böyle ızdırap çekmedi. 112 ambulansıyla önce bankaya, ardından notere, daha sonra hastaneye ve tekrar notere taşındı. Bu esnada ağzında oksijen tüpü ve başında doktor vardı...

Bu eziyetin hepsi 80 liralık yaşlı bezi ücretini alabilmek içindi...

80 TL'LİK YAŞLI BEZİ ÜCRETİ İÇİN

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesinde oturan ve yatalak hasta olan 80 yaşındaki Muazzez Yalap'a, BAĞKUR emeklisi olduğu için sosyal yardım adı altında kendisine her ay verilecek olan 80 TL'lik yaşlı bezi ücretini alabilmesi için bankaya başvurması gerektiği bildirildi.

BANKA VEKALETNAME İSTEDİ

Banka yetkilileri, parayı almak için başvuran kızı Ayten Yalap'a noter tasdikli vekaletname olmadan paranın ancak Muazzez Yalap'a verilebileceğini, bu nedenle, hastanın bankaya getirilmesi gerektiğini söyledi.

112'DEN AMBULANS BANKAYA GÖTÜRDÜ

Annesinin yatalak olduğunu söylemesine rağmen banka görevlilerini ikna edemeyen Ayten Yalap, çözümü 112 Acil Servisinden ambulans talep ederek buldu.

AĞZINA OKSİJEN TÜPÜ BAĞLADILAR

Ayten Yalap, ambulansla eve gelen 1 doktor ve sağlık görevlilerine, ''Bizi hastaneye değil, bankaya götürün'' dedi. Ambulansta yaşlı kadını sağlık kontrolünden geçiren görevli doktor, olası bir olumsuz durumla karşılaşmamak için kadına oksijen tüpü bağladı.

NE GEREKİYORSA YAPIN

Durumu sağlık müdürlüğüne bildiren ambulans görevlileri, ''Hastayı yolda bırakacak değilsiniz. Ne gerekiyorsa yapın'' talimatı üzerine Sur ilçesi Dağkapı semtindeki bankaya hareket etti.

DOKTOR BANKA YETKİLİSİYLE GÖRÜŞTÜ

Banka önünde duran ambulanstan, herkesin şaşkın bakışları arasında yaşlı kadın indirilmek istendi. Ancak, sağlık durumu elverişli olmadığı için duruma doktor müdahale etti. Doktorun, banka yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından, banka görevlisi elindeki evrakla ambulans içine girdi.

KADINA İMZA ATTIRILDI

Bir banka görevlisi, elindeki evraklarla ambulansa gelerek, 80'lik nineye bazı evraklar imzalattı. Bunun üzerine 80 liralık yaşlı ve yatalak hastalar için kullanılan ''alt bezi'' ücreti Muazzez ninenin kızı Ayten Yalap'a verildi.

AMBULANSIN İKİNCİ DURAĞI NOTER

Banka görevlileri, bu durumun her ay tekrarlanmaması için de 80'lik Muazzez Yalap'ın kızına noter tasdikli vekaletname vermesi gerektiğine anlattı.

Bunun üzerine, ambulans, noterin yolunu tuttu. Noter önünde duran ambulanstan inen görevliler ve Ayten Yalap, vekaletname almak için başvuruda bulundu.

NOTER RAPOR İSTEYİNCE 3. DURAK HASTANE

Ancak noter, vekaletname için Muazzez Yalap adına düzenlenmiş psikiyatri raporu istedi. Bu talep üzerine ambulans bu kez Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne hareket etti. Burada ambulanstan indirilen kadına, yapılan gerekli işlemlerin ardından psikiyatri raporu verildi.

TEKRAR NOTERE DÖNÜLDÜ

Raporu alan Muazzez ninenin kızı yeniden ambulansla notere hareket etti. Raporun notere sunulması üzere, noter görevlisi ambulansta bulunan yaşlı kadına, ''Hangi aydayız'', ''Bugün günlerden ne'' ve ''Bu vekaletnameyi ne için veriyorsunuz?'' gibi sorular sorarak, hastanın bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol etti.

3 SAATİN SONUNDA EVE BIRAKILDI

Soruları yanıtlayan 80'lik nine bazı evrakları imzaladıktan sonra ambulansla noterden ayrıldı.

Ambulans, 3 saatlik serüvenin ardından Muazzez Yalap'ı aldığı evine bıraktı.

''80 TL İÇİN BU EZİYET ÇEKTİRİLİR Mİ''

Muazzez Yalap'ın kızı Ayten Yalap, annesi ve kardeşiyle birlikte yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Şimdiye kadar yatalak hasta olan annemin alt bezi ücretini kendimiz karşılıyorduk. Ancak maddi gücümüz bunu karşılamaya artık yetmedi. Bu nedenle yaşlı, yatalak hastalara verilen bu ücretten yararlanmak için başvurduk. Bankadan bu parayı almak için gittiğimde bana 'Annenin gelmesi gerek' denildi. Ben de 112 Acil Servisi arayarak yardım talebinde bulundum. 80 lira için yatalak bir kadına bu eziyet çektirilir mi? Yazık değil mi?''

''AMBULANS İLK KEZ BANKAYA HASTA TAŞIDI''

Diyarbakır Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, 112 Acil Servise günde 10 bine yakın çağrı yapıldığını ifade ederek, ''Ekipler, yapılan çağrı üzerine olay yerine gitmiş ve hastayı ambulansa almıştır. Gerekli müdahalenin ardından hastanın bu talebi yerine getirilmiştir. 112 ambulansı bir günde birçok kez hastaneye hasta taşımıştır, ancak ilk kez bankaya hasta taşındı'' dedi.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler