YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 yıl sonra kargoyla gönderdiler
8 yıl sonra kargoyla gönderdiler
11 Ocak 2011 08:03
Malatya'da bir camiden 117 yıllık 3 el yazması Kur'an-ı Kerim tam 8 yıl sonra kargoyla geri gönderildi.

Malatya'nın Arapgir ilçesindeki tarihi Şakirpaşa Camisi'nden 2002 yılında çalınan 117 yıllık 3 el yazması Kur'an-ı Kerim, 8 yıl sonra cami imamına kargoyla geri gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, Şakirpaşa Camisi İmamı Sedat Öztürk, 7 Ocak tarihinde kendisine gönderilen kargo paketini açtığında, içinde 2002 yılında camiden çalınan ve Osmanlı döneminde Arapgirli Şakir Paşa tarafından yazıldığı belirtilen el yazması 3 Kur'an olduğunu gördü.

İmam Öztürk, el yazması Kur'an-ı Kerimleri Arapgir İlçe Emniyet Amirliği'ne götürdü. İlçe Müftüsü Turgay Papurcu'nun katılımıyla yapılan incelemede, söz konusu Kur'an-ı Kerimlerin 2002 yılında çalınanlar olduğu belirlendi.

Müftü Paburcu, ''Kur'an-ı Kerimler gerçek el yazması. Hicri 1315 yılında Şakir Paşa tarafından bizzat vakfedilmiştir'' dedi.

Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, yaptığı açıklamada, eşsiz tarihi miras olarak ifade ettiği Kur'an-ı Kerimlerin, çalan kişi ya da kişilerce geri gönderilmesinden mutlu olduklarını belirterek, ''Bu eşsiz kültür ve tarihi varlıklarımız 2002 yılında çalınmıştı. Çalanlar, kargo ile geri göndermişler. Eserlerin ait oldukları yere dönmesinden dolayı mutluyuz. Bu eserlerin daha iyi bir şekilde korunması için tedbir alacağız'' diye konuştu.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler